Suriye'nin kuzeyine yönelik saldırılarda 42 tesis vuruldu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Kuzeydoğu Suriye'deki altyapıları "meşru hedef" ilan eden açıklamasının ardından 5 Ekim'de hava saldırılarının başlamasının üzerinden geçen 24 saat içinde Haseke vilayetinde 42 mevki ve tesis havadan vuruldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) Cuma akşamı itibariyle verdiği bilgilere göre toplam 42 saldırıda 14 kişi öldürüldü ve 6 kişi yaralandı.

SOHR'ın haberine göre Haseke vilayetinde Türk SİHA'ları, Özerk Yönetim Bölgesi'nde Cuma günü altyapıya yönelik yeni saldırılarda bulundu. Bir Türk SİHA'sı, Qamişlo kırsalındaki Süveydiye benzin istasyonuna iki hava saldırısı gerçekleştirdi.

İstasyonu hizmet dışı bırakan saldırı birçok köy ve kasabada elektrik kesintisine yol açtı. 

Bir başka saldırıda da SİHA Sikarka elektrik santraline yeniden saldırdı. Santral hizmet dışı kalırken bombalama yangına yol açtı. 

Kahtaniye köyündeki Ger Dahol petrol tesisine yönelik jet uçağı saldırısında şarapnel yaralanması geçiren bir kişi evinde öldü. 

Bir başka SİHA saldırısında da Qamişlo'daki Kri Fara COVID hastanesi tamamen tahrip oldu. 

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı tarafından 6 Ekim Cuma günü yapılan açıklamada, başta Tel Rıfat, Cizre ve Derik bölgeleri olmak üzere "Suriye'nin kuzeyini hedef alan operasyon esnasında, üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir SİHA'nın kaybedildiği" belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı Perşembe gecesi, Suriye'nin kuzeybatısındaki Haseke yakınlarında Türkiye'ye ait bir SİHA'nın ABD F-16'sı tarafından düşürüldüğünü açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Pat Ryder, SİHA'nın düşürülmesini "üzüntü verici bir olay" olarak nitelemiş ve SİHA'nın bölgede hava operasyonu yürüttüğünü, ABD güçlerine 500 metre kala mesafede "tehdit" olarak değerlendirildiğini söylemişti.

(Bianet, BBC Türkçe)

Kategoriler

Güncel