Af Örgütü: İsrail ve Filistinli silahlı gruplar sivilleri hedef almamalı

Uluslararası Af Örgütü, sivil ölümlerinin arttığı bir dönemde, İsrail güvenlik güçlerinin ve Filistinli silahlı grupların, bugün İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları'nda patlak veren çatışmalarda sivillerin hayatlarını korumak için her türlü çabayı göstermesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard konuyla ilgili açıklamasında “Gazze, İsrail ve işgal altındaki Batı Şeria'da artan sivil ölümlerinden derin endişe duyuyoruz ve çatışmanın tüm taraflarını acilen uluslararası hukuka uymaya ve daha fazla katliam yaşanmasını önlemek için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz. Uluslararası insancıl hukuk uyarınca, bir çatışmanın tüm taraflarının, çatışmalara maruz kalan sivillerin hayatlarını koruma konusunda açık bir yükümlülüğü vardır” dedi.

Callamard sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivilleri kasten hedef almak, orantısız saldırılar düzenlemek ve ayrım gözetmeden sivilleri öldüren veya yaralayan saldırılar savaş suçudur. İsrail'in, Gazze'deki önceki savaşlarda cezasızlıkla savaş suçları işleme konusunda korkunç bir geçmişi var. Gazze'deki Filistinli silahlı gruplar, geçmişte olduğu gibi sivilleri hedef almaktan ve ayrım gözetmeyen silah kullanmaktan ve bu olayda en yoğun şekilde savaş suçu teşkil eden eylemlerden kaçınmalıdır."

Örgütün açıklamasında "Tekrarlanan şiddet döngülerinin temel nedenleri acilen ele alınmalıdır. Bu, uluslararası hukukun desteklenmesini ve İsrail'in Gazze'ye yönelik 16 yıldır süren yasa dışı ablukasının ve İsrail'in tüm Filistinlilere uyguladığı apartheid sisteminin diğer tüm yönlerinin sona erdirilmesini gerektiriyor. İsrail hükümeti, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'da, özellikle de dini mekanların çevresinde şiddeti ve gerilimi yükseltmekten kaçınmalıdır. Uluslararası Af Örgütü, uluslararası topluma sivilleri korumak ve oluşabilecek her türlü zararı önlemek için acilen müdahalede bulunma çağrısında bulunuyor" dendi.

Açıklamada çatışmaların geçmişine dair şu bilgilere yer verildi:

"İsrail, 2007'den bu yana Gazze Şeridi'ne hava, kara ve deniz ablukası uygulayarak tüm nüfusunu toplu olarak cezalandırıyor.

Haziran ayında Uluslararası Af Örgütü, Mayıs 2023'te Gazze Şeridi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin araştırmasını yayımladı ve İsrail'in Filistinlilerin evlerini hukuka aykırı bir şekilde, çoğunlukla askeri gereklilik olmadan, sivil halka karşı bir tür kolektif cezalandırma anlamına gelen şekilde yok ettiğini tespit etti.

Uluslararası Af Örgütü, Şubat 2022 tarihli raporunda, İsrail güçlerinin Gazze'de (Batı Şeria ve İsrail'in yanı sıra) Roma Tüzüğü ve Apartheid Sözleşmesi tarafından yasaklanan eylemleri, sivil halka karşı yaygın ve sistematik bir saldırının parçası olarak nasıl gerçekleştirdiğini ortaya koydu ve aynı raporunda İsrail bu eylemlerinin Filistinliler üzerinde baskı ve tahakküm sistemini sürdürmeyi amaçladığını ve bu eylemlerin apartheid'in insanlığa karşı suçunu teşkil ettiğini belirtti"

Kategoriler

Güncel