Hollande’ın Cezayir itirafı Fransa’nın gündemine oturdu

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 17 Ekim 1961’de Paris’te Cezayir’in bağımsızlığını isteyen göstericilerin eyleminin ‘kanlı bir şekilde bastırılmasını’ resmen kabul etti. Devletin bu olayı tüm çıplaklığıyla kabul ettiğin ifade eden Hollande, “Trajik olayın 51. yılında hayatını kaybedenleri saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Geçten yıl katliamın 50. yılında dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yapılan tüm çağrılara rağmen olayı tanımayı reddetmişti. Hollande’a tepkiler ise gecikmedi Aşırı sağ parti lideri Marine Le Pen, Hollande’ın açıklamasının ülkede ayrımcılığı körükleyeceğini öne sürdü. Le Pen Fransa’da bulunan Cezayir asıllı yeni neslin bundan sonra Fransa’ya düşmanlık besleyeceğini iddia etti.

UMP milletvekili Chritian Jacop ise Hollande’ın açıklamasının, cumhuriyet polisi ve kurumlarını suçlu gösterdiğini öne sürdü. Bu arada Le Figaro gazetesinin anketine katılan Fransızların yüzde 70’i olayın kanlı bir müdahale olarak tanınmasına karşı çıktı. 17 Ekim 1961’de Paris’te Cezayir’in bağımsızlığı için toplanan 30 bine yakın göstericinin üzerine ateş açılması sonucu 100’den fazla insan hayatını kaybetmişti.

Kategoriler

Genel

Etiketler

Cezayir