Gazze'de hastaneler acil servis dışında kapanıyor

Gazze'de Hamas tarafından yönetilen sağlık bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana en az 5 bin 791 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Son iki günde en az 700 kişi hayatını kaybetti. Gazze'de hastaneler acil servis dışında artık hizmet veremiyor

BBC'nin Muhabiri Ruşdi Abualouf'un Gazze'den aktardığına göre, bölgede hastanelerin kritik öneme sahip yakıt rezervlerinin azalması nedeniyle acil servisler dışında tüm bölümler kapatılıyor,

Abualof,, "Hastanedeki diğer bölümlerin çoğu, harcadıkları yakıt miktarını en aza indirmek istedikleri için kapatıldı.

"Sadece hayat kurtarma görevlerine odaklanıyorlar, böylece böbrek diyalizi gibi hayati tedavilere ihtiyaç duyan insanlar hala bunlardan yararlanabiliyor. Durum felaket" dedi.

Gazze Şeridinin Mısır sınırında BBC'ye konuşan Norveç Yardım Komitesi'nden Mads Gilbert, meslektaşlarının orada olup bitenlere dair "korkunç bir sahne" tarif ettiklerini söyledi.

"5 bin ila 15 bin sivilin sığındığı, cerrahi bakıma ihtiyaç duyan hastalarla dolup taşan ve birdenbire ışıkların söndüğü bir hastane hayal edin. Bunun ne kadar zor olduğunu tahmin edebileceğinizi düşünüyorum" dedi.

İsrail'in bombalamaları nedeniyle çok sayıda kişinin ciddi şekilde yaralandığını ve durumun stresinin hamile kadınların erken doğum yapmasına neden olduğunu söyledi.

Gilbert, temiz suya ve yiyeceğe sınırlı erişim olduğu için büyük salgınların da kapıda olduğunu belirtti.

İsrail ordusu ise Salı günü yaptığı açıklamada son 24 saatte hava saldırılarının Gazze'de 400'den fazla hedefi vurduğunu söyledi.

Hamas dün gece Mısır ve Katar'ın arabuluculuğu ile 79 yaşındaki Nurit Yitzhak ve 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz adlı iki rehineyi serbest bıraktı.

Bugün hastanede düzenlenen bir basın toplantısında kızının yardımıyla konuşan Yocheved, Hamas'ın silahlı üyeleri tarafından motosikletlerle kibutzundan kaçırıldığı anları anlattı.

Gazze'ye yolculuğu sırasında vücudunda morlukların oluştuğunu söyleyen Yocheved, nefes almakta zorlandığını da aktardı.

Yocheved'in söylediklerini İngilizce'ye tercüme eden kızı Sharone, annesinin bir motosikletle kaçırıldığını ve sopayla dövüldüğünü doğruluyor.

Ancak Yocheved, kendisini karşılayanların ona "Kuran'a inandıklarını ve bu nedenle ona zarar vermeyeceklerini" söylediğini aktardı.

Sharone'un aktardığına göre Yocheved ve yanındaki diğer 24 kişi Gazze'ye yolculuklarının ardından "yumuşak, ıslak zeminli" tünellere götürüldü ve "örümcek ağına benzeyen" tünellerde birkaç kilometre yürümek zorunda kaldı.

Bundan birkaç saat sonra Kivvutz Nir Oz'dan beş kişi, bir sağlık görevlisi ve doktorun bulunduğu ayrı bir odaya alındı.

Yocheved, kendisinin ve diğer kişilerin tutulduğu odanın temiz olduğunu ve 2-3 günde bir doktorun ziyarete geldiğini anlatıyor.

Gazze'ye giderken motosiklet kazasında ağır yaralanan bir kişinin tedavi edildiğini de paylaşan Yocheved, ihtiyaç duydukları ilaçları getirmek için bir sağlık görevlisinin onları ziyaret ettiğini ekliyor.

Yocheved, onu kaçıran kişilerin "kadın hijyeni" konusunda bile "her ayrıntıyla ilgilendiğini" söylüyor ve beyaz peynir ile salatalık yediklerini anlatıyor.

Sharone, tünelde görevlendirilen Hamas üyelerinin de aynı yemeği yediğini ekliyor.

Hamas'ın rehin aldığı diğer kişilere değinen Sharone, annesinin "herkes geri dönene kadar hikayenin bitmeyeceğini" hissettiğini aktardı.

Yocheved Lifschitz'in rehin alınan eşinin hala kayıp olduğu belirtiliyor.

Öte yandan İsrail'i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, IŞİD'le mücadele eden uluslararası koalisyonun, 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırıların ardından Hamas'la da mücadele edecek şekilde genişletilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada Haaretz gazetesine göre İsrail  Başbakanı  Netanyahu'ya yakın  üst düzey İsrailli yetkililer, İsrail'in şu anda Gazze'ye kara saldırısı olasılığına ilişkin çekincelerini dile getirdi

(BBC Türkçe, AFP, Haaretz)

Kategoriler

Güncel