Brüksel'deki Aliyev- Paşinyan buluşması ertelendi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu ay sonunda Brüksel'de yapılması beklenen görüşmesinin Azerbaycan nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Toplantıya kimin vakit bulamadığı yönündeki soruya yanıt olarak Bakan Mirzoyan, şunları söyledi: “Azerbaycan Cumhurbaşkanı olduğu çok açık. Biz hâlâ o toplantıya katılmaya hazırız. Yakın gelecekte yeni tarihler üzerinde anlaşmaya varmanın mümkün olacağını umuyorum”

Mirzoyan “İki gün önce Tahran'da Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile gayrı resmi bir görüşmem oldu. Ermenistan, barış anlaşmasının imzalanması da dahil olmak üzere barış süreci üzerinde çalışmaya devam etmeye hazırdır" dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan'ı kaynak gösteren Rus haber ajansı TASS'a göre, toplantı 'Bakü'nün çekilme kararı' nedeniyle yapılmayacak.

Avrupa Birliği'nin Güney Kafkasya özel temsilcisi Toivo Klaar ise , toplantının ertelenmesine gerekçe olarak zamanlama sorununu gösterdi.

Klaar, Brüksel'de Aliyev ile Paşinyan arasında yeni bir görüşme düzenlemeye çalıştıklarını kaydetti:

Kategoriler

Güncel