Af Örgütü: İsrail ve Hamas acilen ateşkes yapılmalı

Uluslararası Af Örgütü, daha fazla sivil can kaybının önlenmesi ve hayat kurtarıcı yardımların Gazze halkına erişiminin sağlanması için işgal altındaki Gazze Şeridi’nde ve İsrail’de tüm tarafları acilen ateşkes yapmaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard konu hakkındaki açıklamasında şunları söyledi:

“Son iki buçuk haftadır İsrail’de ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları’nda akıl almaz boyutlarda bir dehşet yaşandığına tanıklık ediyoruz. Gazze Şeridi’nde 2 milyondan fazla insan, feci bir insani kriz ortamında hayatta kalmaya çalışıyor ve daha önce görülmemiş düzeyde sivil kayıplar meydana geliyor. Gazze’de en az 6 bin 546 kişi, İsrail’de en az bin 400 kişi öldürüldü, binlerce kişi de yaralandı. 200’ün üzerinde insan Hamas tarafından rehin alındı. Çatışmanın tüm taraflarınca savaş suçları dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka karşı ciddi ihlaller azalmadan devam ediyor. Böylesi bir benzersiz yıkım ve ızdırap karşısında insanlık üstün gelmelidir” .

Callamard sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sivilleri korumak ve insani acıların daha da sarsıcı boyutlara varmasını önlemek için acil eylem gerekli. Uluslararası toplumun tüm üyelerini bir araya gelerek çatışmanın tüm taraflarından acilen insani ateşkes talep etmeye çağırıyoruz.”

Kurum şu  bilgi değerlendirmeyi de paylaştı:

7 Ekim’de İsrail’in güneyinde gerçekleştirilen ve İsrail yetkililerinin açıkladığına göre Hamas ve diğer silahlı grupların çoğu sivil en az bin 400 kişiyi öldürdüğü ve 200’den fazla insanı rehin aldığı saldırılardan bu yana İsrail güçleri Gazze Şeridi’ne yönelik binlerce hava ve kara saldırısı düzenledi. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’nın bildirdiğine göre İsrail’in saldırılarında en az 2 bin 704’ü çocuk olmak üzere çoğu sivil en az 6 bin 546 kişi öldürüldü. Sağlık sektörünün çöküşün eşiğine geldiği koşullarda 17 bin 439’un üzerinde kişi yaralandı ve 2 binin üzerinde cenaze hâlâ enkaz altında.

İsrail güçleri tarafından Gazze’ye gerçekleştirilmesi planlanan kara saldırısı, İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyinde kalan sivillere yönelik açık tehditlerinden de anlaşıldığı üzere muhtemelen Gazzeli siviller için dehşet verici sonuçlar yaratacak. Öte yandan, İsrail’deki siviller de Hamas ve Gazze’deki diğer silahlı gruplar tarafından gelişigüzel roket atışlarıyla saldırıya uğramaya devam ediyor.

Callamard “Savaşan taraflar ağır ihlaller işlemeye devam ettiği için acil bir ateşkes sivilleri korumanın da en etkili yoludur. Ateşkes Gazze’de artan sivil can kayıplarını önleyebilir ve rehinelerin güvenli geçişini sağlama imkanı verebilir.” değerlendirmesinde bulundu.                  

Kategoriler

Güncel