İsrail'den yoğun bombardıman, Gazze'de çatışmalar yaşandı

İsrail 27 Ekim Cuma gecesi Gazze'ye yönelik yoğun bir bombardıman başlattı, kara harekatının genişleyeceğini duyurdu. Gazze'de internet kesildi. Hamas Gazze'de İsrail güçleri ile çatışmalar yaşandığını duyurdu.

İsrail 27 Ekim gecesi 7 Ekim'den bu yana Hamas ile yürüttüğü savaşın en yoğun bombardımanlarından birini gerçekleştirdi. 

Gazze’den gelen görüntülerde bölgenin tamamen karanlığa gömüldüğü görülüyor. İletişim ve internet hizmetleri tamamen durdu. 

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'ye yönelik kara operasyonunun genişletileceğini duyurdu.

Hagari aynı zamanda son saatlerde Gazze'ye yönelik saldırılarını şiddetlendirdiklerini aktararak, "Hava güçleri yeraltı hedeflerini ve terörist altyapısını vuruyor" dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplantısında Ürdün liderliğinde Arap grubunun sunduğu ve Gazze’de bir an önce insani ateşkesin ilan edilmesini öngören karar tasarısı oy çokluğuyla onaylandı.

Gece saatlerinde ise Hamas Gazze'de İsrail güçleri ile çatıştığını açıkladı. 

İsrail Hava Kuvvetleri Operasyonlar Başkanı Tuğgeneral Gilad Keinan, İsrail'in Gazze Şeridi'ne gece boyunca düzenlediği ve yüzlerce Hamas hedefini yok eden bombardımanda yaklaşık 100 savaş uçağının kullanıldığını söyledi.

İsrail ordusu, şimdiye kadarki en yoğun bombardıman gecelerinden birinde, Gazze'nin kuzey kesimlerinde "terör tünelleri, yeraltı savaş alanları ve ek altyapı" da dahil olmak üzere 150 yeraltı hedefini vurduğunu açıkladı.

İsrail ayrıca Asım Ebu Rakaba adında üst düzey bir Hamas komutanının öldürüldüğünü açıkladı. İsrail, bu kişinin 7 Ekim'de İsrail'de 1400 kişinin öldürüldüğü saldırılarda kullanılan insansız hava araçları ve yamaç paraşütleri de dahil olmak üzere Hamas'ın hava kabiliyetlerinden doğrudan sorumlu olduğunu söyledi.

BBC muhabiri Rushdi Abualouf şu bilgileri paylaştı:

"Dün gece Gazze Şeridi'nin kuzeyinde daha önce hiç görmediğimiz büyüklükte bir bombardıman oldu.

Gökyüzüne yükselen dev alevler görülebiliyor, farklı türden bombalar kullanıldığı anlaşılıyordu.

Buradaki hastanede ambulans şoförleri kimseyle iletişim kuramadıklarını, bu yüzden sadece patlamaların olduğu yöne doğru gittiklerini söylediler.

Her yerde panik var, hatta bombalamanın daha az olduğu Han Yunus'ta bile. İnsanlar güvende olup olmadıklarını kontrol etmek için diğer bölgelerdeki aile üyelerine ulaşmaya çalışıyor.

Ancak telefonlar kesilmiş durumda.

Tam bir kaos söz konusu."

(Ajanslar, AFP)

Kategoriler

Güncel