Can Atalay: Hukuka aykırılık HSK tarafından soruşturulmalı

Cezaevinde bulunan TİP milletvekili Can Atalay için, Anayasa Mahkemesi "hak ihlali" kararı vermiş, ancak dosyayı yeniden görüşmesi ve tahliye kararı vermesi beklenen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı Yargıtay’a göndermişti. Atalay gelişmeye tepki göstererek, "Hukuka aykırılığın HSK tarafından soruşturulmasını talep ediyorum"dedi.

Gezi davası nedeniyle cezaevinde bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay milletvekili Can Atalay, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kararının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılama dosyasını Yargıtay’a göndermesi hakkında açıklama yaptı.

Atalay, avukatları aracılığıyla sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

Atalay açıklamasında şunları kaydetti:

1 - 25 Ekim günlü Anayasa Mahkemesi kararının yerine getirilmediği her bir dakikanın; bu ülkede yaşayan herkesin hak ve özgürlüğünü korumakla yükümlü devletin niteliklerine zarar verdiği açıktır. Ancak ‘ikili devlet’ anlayışını kabul etmiyoruz. Buna alışmayacağız.

2- İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine neredeyse bir kılavuz açıklığında yazılan Anayasa Mahkemesi kararını, başka bir merciye ‘gereği için’ göndermesinin açık hukuka aykırılığının HSK tarafından soruşturulmasını talep ediyorum.

3 - Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmamasına ilişkin bir ‘irade’ var ise bu iradenin 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanına ait olamayacağı açık olduğundan hukuka bağlı olmayan devlet hayalinin sahipleri kimlerdir?

4 - Üyesi olduğum TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu yargı kararıyla oluşan hak ihlalinin giderilmesi için verilen karara uyulmayarak ihlalin devam ettirilmesinin araştırılması başlıklı gündemle toplantıya davet ediyorum.

5 - TBMM'yi yargının yerine geçerek karar verenlerin kim olduğunu araştırmaya ve Anayasal düzeni askıya almaya teşebbüs edenleri tespit etmeye davet ediyorum.

Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” hakkı ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar vermişti.

Gezi davası nedeniyle tutuklanan Can Atalay, 2023 Haziran seçimlerinde TİP (Türkiye İşçi Partisi) listesinden Hatay  milletvekili seçilmişti.

Bu arada İstanbul Barosu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay için basın açıklaması yaptı.

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, "Can Atalay, AYM kararı doğrultusunda derhal tahliye edilmelidir. Aksi durum hürriyeti tahdit ve görevi kötüye kullanmadır." dedi.

Saraç "AYM'nin ihlal kararına rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti görevini yapmamaktadır. Ayrıca ağır ceza mahkemeleri heyet halinde karar verir. Sadece başkanın imzası ile böyle bir karar verilemez. Daha önce AYM’nin vermiş olduğu Enis Berberoğlu kararında tespit edilen hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için başvurucunun yeniden yargılanmasına başlanmasına, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulmasına, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanmasına ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi için dosyanın İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmişti. AYM’nin vermiş olduğu Can Atalay kararı için de aynı süreç işlemelidir." dedi. 

Kategoriler

Güncel