Gazeteci Cengiz Erdinç serbest bırakıldı

Gazeteci Cengiz Erdinç, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde bulunan evinden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Erdinç bu sabah serbest bırakıldı.

AA'nın aktardığına göre Erdinç "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla gözaltına alındı. 

Erdinç’in avukatıyla görüşmesine izin verilmezken, Artı Gerçek’e konuşan Avukat Ergül, Erdinç’in Tolga Şardan’ın tutuklanmasına gerekçe gösterilen MİT'in yargı raporu konusundaki tweetleri ve açıklamaları nedeniyle gözaltına alınmış olabileceğini söyledi.

Önceki gün T24 yazarı Tolga Şardan da MİT'in yargı raporu hakkındaki haberi nedeniyle "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Kısa Dalga haber sitesinin yayın yönetmeni Kemal Göktaş, Erdinç'in gözaltına alınması sonrasında sosyal medya haesabından şu açıklamayı yaptı: 

"Cengiz Erdinç, uyuşturucu, mafya, yolsuzluklar üzerine sayısız haberi, incelemesi olan memleketin varlığından onur duyacağı bir gazeteci. Kısa Dalga'daki yazılarını okuyun, neden gözaltına alındığını anlarsınız. 
Her ne sebeple alınmış olursa olsun bunun gazetecileri susturma operasyonunun bir parçası olduğu kesin. Cengiz onurumuzdur, gazetecilik suç değildir."

Erdinç bu sabah (3 Kasım)adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Kategoriler

Güncel