Hrant Dink Vakfı'ndan “Cumhuriyet’in 100. Yılında Azınlık Hakları” konferansı

Hrant Dink Vakfı, İstanbul’da 17-18 Kasım 2023 tarihlerinde ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Azınlık Hakları’ başlıklı uluslararası bir konferans düzenliyor.

Çok sayıda akademisyenin katkı vereceği konferansta konu üç başlık halinde incelenecek.

Konferansın ana başlıklarından biri, azınlık haklarının tarihsel ve kavramsal gelişimi ve farklı ülkelerdeki uygulamaları. Bu başlık altında azınlık kavramının tanımı, geçirdiği dönüşüm, bu dönüşümün köşe taşları, ülkeler arasındaki farklılıklar gibi konular ele alınacak.

Konferansın ikinci ana başlığı Türkiye’de azınlık haklarının gelişimi ve yaşanan sorunlar. Bu başlık altında, Türkiye’de yaşayan farklı azınlıkların sahip olduğu haklar, bu hakların geçirdiği dönüşüm, azınlıkların karşılaştıkları sorunlar, uluslararası gelişmeler ve bunun azınlık haklarına yansıması gibi konular incelenecek.

Konferansın üçüncü ana başlığı sivil toplum ve ayrımcılıkla mücadele. Bu başlık altında, ayrımcı politikalara karşı mücadele, azınlık haklarının tanınması ve sorunların çözümü için geliştirilebilecek karşı stratejiler tartışılacak, sivil toplum kuruluşlarının bu bağlamdaki rolü ele alınacak.

BM raportörü de katılıyor
Konferansa BM Azınlık Konuları Eski Özel Raportörü Fernand de Varennes de katılacak ve bir konuşma yapacak.

Etkinlik Hrant Dink Vakfı Havak Salonu'nda düzenlenecek.

Türkçe ve İngilizce simultane çeviri yapılacak olan konferans, vakfın YouTube hesabından ve web sitesinden, Türkçe ve İngilizce canlı yayınlanacak. Konferansa katılmak isteyenlerin 14 Kasım Salı günü saat 17:00'a kadar vakfın sitesinden kayıt formunu doldurmaları gerekiyor.

Program, kayıt formu ve diğer detaylar için tıklayın.

Kategoriler

Güncel