Avukatlardan Yargıtay'a yürüyüş

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay hakkındaki kararını tanımaması ve AYM üyeri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine avukatlar Ankara'da protesto yürüyüşü başlattı.

Yürüyüşün başlangıcında adliye önünde açıklama yapan Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, "Bu anayasayı öğrenmeleri için önlerine bırakacağız. AYM kararlarının uygulanmadığı bir yerde yargıdan bahsedilemez. Hukukun olmadığı yerde de bir toplum düzeninden bahsedemezsiniz. Yaratılmak istenen hukuksuz düzen ve belki de bir rejim değişikliğidir. Buna ortam hazırlamalarına izin vermiyoruz" dedi.

Bu sorunun sadece avukatların değil tüm vatandaşların sorunu olduğunu söyleyen Köroğlu, temel hak ve özgürlükler için herkesin sesini çıkarması gerektiğini vurguladı.

Adliye önünde bir araya gelen avukatlar, “Darbeye hayır”, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla Yargıtay’a doğru yürüyüşe geçti.

Avukatlar, polis tarafından Necatibey Caddesi üzerinde durduruldu. Temsili yürüyüş yapmaları dayatmasında bulunan polisi dinlemeyen avukatlar yürümeye devam etti. Daha sonra avukatlar Eskişehir yoluna çıktı. Polis tarafından yolun bir şeridi trafiğe kapatıldı.

Yürüyüşlerini sürdüren avukatlar Türkiye Barolar Birliği’ne ulaştı.

Burada bir açıklamada bulunan TBB Başkanı Erinç Sağkan, içinde bulunulan sürecin kurumlar arası çekişme olarak adlandırılamayacağını söyledi. Sağkan "İçinde bulunduğumuz süreç basit bir hakim içtihat farklılığı gibi yorumlanacak konu değildir. İçerisinde bulunduğumuz süreç kurumlar arasındaki çekişme olarak adlandırılamaz. İçinde bulunduğumuz süreç anayasanın 2. maddesinin açıkça yok sayıldığı artık bir hukuk devleti olup olmadığının tartışıldığı ve buna karar verileceği bir süreçtir. Tarihi bir sorumluluğumuz var. Aldığımız mirası yerine getirebilmek adına Türkiye'de savunmayı temsil eden avukatlar olarak sesimizi yükseltiyoruz. Anayasayı ve anayasal düzeni savunmak için Ahlatlıbel'de olacağız" dedi.

Avukatlar, TBB yöneticileriyle Yargıtay önüne yürüyüşü sürdürecek.

(Ajanslar, Evrensel)

Kategoriler

Güncel