Ermenistan ile Rusya dışişleri arasında yeni tartışma

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ani Badalyan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın bölgedeki Rusya denetimi ile ilgili açıklamasına yanıt verdi.

Badalyan Ermenistan Cumhuriyeti’nin hiçbir zaman hiçbir belgeyle egemenliğinin sınırlandırılmasını kabul etmediğini, egemen topraklarının hiçbir kısmı üzerinde üçüncü bir ülkenin kontrolünün kurulamayacağını vurguladı.

Zakharova dün yaptığı açıklamada  2020 yılındaki İkinci Karabağ Savaşı'nın bitiren ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak "Üçlü anlaşmaya uygun olarak şuna dikkat çekmek isterim: Anlaşmalara göre, Azerbaycan ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım iletişiminin denetimi, Rusya Federal Güvenlik Servisi Sınır Muhafız Teşkilatının teşkilatları tarafından gerçekleştirilecektir." demişti.

Badalyan şöyle konuştu:

“Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti yakın zamanda “Barışın Kavşağı” projesini yayınladı․Projenin temel ilkelerinde, bölgesel iletişimin açılması durumunda Ermenistan Cumhuriyeti’nin kendi topraklarında sınır ve gümrük kontrolünü devlet kurumları aracılığıyla uygulaması gerektiği açıkça ortaya çıkıyor.

Ayrıca Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi’nde malların, kargoların, araçların ve insanların geçişini sağlamak olan özel bir departman oluşturuldu.

Ermenistan Cumhuriyeti hiçbir zaman egemenliğinin herhangi bir belgeyle sınırlandırılmasını kabul etmemiştir ve egemen topraklarının herhangi bir kısmı üzerinde üçüncü bir ülkenin kontrolü kurulamaz.”

Kategoriler

Güncel