BASKIN ORAN

Baskın Oran

İÇLİ DIŞLI

Batı’daki rezaletin bizdeki simetrik kafiyesi

Batı dünyasının ırkçı İsrail’i böylesi bir ortamda nasıl körü körüne desteklediğini okudukça sinirlere gark oluyoruz. Bizde çıkan haberleri tarih sırasıyla izleyip bu rezaletten bikaç örnek verelim. Sonra Türkiye’ye dönelim ve Batı’da yapılanlara nasıl simetrik kafiye tutturulduğunu izleyelim. Kafelerde hamburger yiyip kahve içenlere İsrail’i destekliyor diye saldırılan, İktidarın Netanyahu’ya söylemedik laf bırakmadığı bir ortamda günde 8 geminin İsrail’e mal götürdüğü bir ülke....

Batı dünyasının ırkçı İsrail’i böylesi bir ortamda nasıl körü körüne desteklediğini okudukça sinirlere gark oluyoruz. Hemen girelim konuya ve bizde çıkan haberleri tarih sırasıyla izleyip bu rezaletten bikaç örnek vererek başlayalım:

***

16.10.2023: Frankfurt Kitap Fuarına günler kala; Afrika, Asya ve Latin Amerika Edebiyatını Tanıtma Derneği, Filistinli yazar Adania Shibli'ye verilecek LiBeraturpreis Ödülü töreninin “İsrail’deki savaş” nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

22.11.2023: United Airlines uçak şirketi Filistinlilere destek veren pilot İbrahim Mosallam’ı açığa aldı.

22.11.2023: Oscar ödüllü sanatçı Susan Sarandon, Filistin’e destek olduğu için, kayıtlı olduğu ajanstan atıldı.

22.11.2023: Kült korku filmi Çığlık sanatçılarından Melissa Barrera’nın işine, Filistin’e destek amaçlı paylaşımları nedeniyle, Hollywood yapım şirketi Spyglass tarafından son verildi.                                                               .

06.12.2023: Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde, vatandaş olabilmek için “İsrail’in var olma hakkını kabul ediyorum” diye yazılı beyanda bulunma şartı getirildi.

10.12.2023: ABD’nin 1700’lü yıllarda kurulmuş en önemli 8 özel üniversitesi demek olan Ivy League (Sarmaşık Birliği) üyelerinden Pennsylvania Üniversitesi Rektörü Liz Magill, okuldaki protestolara yaklaşımının Yahudi öğrencilerin antisemitizm şikayetlerine yol açmasının ardından istifa etti. Okulun en önemli bağışçılarından Stone Ridge Holdings, "Rektör istifa etmezse 100 milyon dolarlık bağışı geri çekeriz" tehdidinde bulunmuştu. Mütevelli heyeti başkanı da istifa etti.

15.12.2023: New York Sag Harbor’da yaşayan ve Noel Baba'ya şaşırtıcı benzerliği dolayısıyla kasabadaki Noel etkinliklerde her yıl kendisinden gönüllü olarak bu rolü oynaması talep edilen 70 yaşındaki Ken Dorph, İsrail’in pozisyonunu sorgulayan tutumu nedeniyle bu seneki rolünü ifa edemedi. Dorph'a bir eposta yollayan kasaba ticaret odası başkanı, bu iş için "fazla açık sözlü olduğu"nu belirterek Noel Baba’nın görevden alındığını bildirdi.                                       .

16.12.2023: Florida Fort Lauderdale'deki bir lise-2 öğrencisi, aynı okulda matematik öğretmeni olan annesi Maha Almasri’nin sosyal medyada İsrail'i eleştiren mesajları nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Okul yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, bu paylaşımların nefret dolu ve kışkırtıcı olduğu bildirilirken, anne iddiaları reddetti ve paylaşımlarının sadece Gazze'deki insanî trajediye dikkat çekmeyi amaçladığını belirtti.                                                 

03.01.2024: Ivy League üyelerinden Harvard Üniversitesinin Siyahi Rektörü Claudine Gay, kampüsteki Yahudi karşıtlığı iddialarına ilişkin açıklamalarına gelen tepkilerin ardından istifa etti. Rektör, kişisel tehdit ve “ırksal nefrete” maruz bırakıldığını belirttikten sonra, görevden çekilmesinin, Harvard’ın “dikkatini herhangi bir bireye değil kuruma vermesini” sağlamaya yönelik olduğunu beyan etti. İsrail baskısına karşı Harvard’ın 570 öğretim üyesi rektöre tam desteğini açıklamıştı.

***

Türkiye’ye dönelim ve Batı’da yapılanlara nasıl simetrik kafiye tutturulduğunu izleyelim. Şöyle bir ülkeden bahsediyoruz:

Kafelerde hamburger yiyip kahve içenlere İsrail’i destekliyor diye saldırılan,

İktidarın Netanyahu’ya söylemedik laf bırakmadığı bir ortamda günde 8 geminin İsrail’e mal götürdüğü, savaşın en şiddetli olduğu ayda İsrail’le ithalatın %60 , ihracatın %35 arttığı ,

Gazze mitinglerinde Hilafet çağrılarının yapıldığı,

Toplam 4 milyon Dolar karşılığı Riyad’da oynanmasına karar verilen Süper Kupa maçının, her iki takımın da sahaya önceden imzalanan protokole aykırı olarak Atatürkçü forma ve pankartlarla çıkmak istemesi nedeniyle  iptal olduğu bir ülke.

***

Antalyaspor’un İsrailli futbolcusu Sagiv Jehezkel, Trabzonspor maçında gol atma sevincinin ardından sol kolundaki bandaja işaret ediyor. Bir Davut Yıldızı’nın yer aldığı sargıda "100 days, 7.10” [100 gün, 7 Ekim] yazmakta. Futbolcu bu bandajı, “Ben bu 100 günlük sürecin artık son bulmasını ve savaşın bitmesini istiyorum. O yüzden kolumdaki işareti gösterdim” diyerek izah ediyor .

Ekliyor: "Gazze'deki İsrailli rehinelere insani bir jest yapmak, 100 gündür esaret altında olduklarını belirtmek istedim. Bu konuda provokasyon yapmak ya da bir görüş belirtmek gibi bir amacım yoktu. Türkiye'deki hassasiyeti biliyorum, bu tamamen bir jestti" .

Savcılık soruşturma başlatıyor. Antalyaspor futbolcuyu kadrodan çıkarıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı destekleyen çirkin hareketi nedeniyle, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”ten futbolcu hakkında adli soruşturma başlatıldığını duyuruyor. Gözaltına alınan Jehezkel serbest bırakılıyor ve sınır dışı ediliyor. İsrail’den bir uçak gelip kendisini alıyor.

İsrail savunma bakanı, “Depremden sonra yardım gönderen ilk ülke İsrail oldu. Yehezkel olayı ikiyüzlülük ve nankörlüğün bir ifadesidir. Türkiye Hamas'ın fiilî yönetim kolu olarak çalışmaktadır" diyor. Eski adalet bakanı demeç veriyor: "İsrail Türkiye'yi, K. Kıbrıs'ın işgali, Kıbrıslı Rumlara yönelik etnik temizlik, K. Suriye'nin işgali ve Kürtlere yönelik etnik temizlik nedeniyle Uluslararası Adalet Divanına şikayet etmeyi düşünmelidir” .

Başakşehir kulübü, sosyal medyada yayınladığı "100 Bring Them Home Now" [100’ü hemen evlerine döndürün”] mesajı nedeniyle İsrailli futbolcusu Eden Karzev hakkında, “Ülkemizin hassasiyetlerine ters düşen paylaşım yaparak kulüp disiplin talimatlarını ihlal etmesi nedeniyle disiplin soruşturulması başlatılmıştır” açıklamasını yapıyor .  

Futbol yorumcusu ve eski hakem Ahmet Çakar’ın, Antalyaspor’un hükmen mağlup ilan edilmesi gerektiği yönündeki açıklaması sonrası yandaş basın kamuoyunun da bu konuda tek ses olduğunu yazıyor .   

***

16 Ocak itibarıyla son haber: “Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Jehezkel ve Karzev'in yanı sıra kulüpleri Antalyaspor ve Başakşehir'i de ideolojik propaganda nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk etti” .

***

Fark?

Özde yok. Her toplum kendi tutumuna karşı olanı gagalıyor.

Fakat şu var:

Bizde bu futbolculara yapılanlara karşı yazılmış bişey okumadım, internette de bulamadım. Ama, o rezil genel eğilime karşı çıkan sürüyle protesto mitingi yapıldı Batı’da.

İsrail’de de.