York düşesine Türkiye’de dava

York Düşesi Sarah Ferguson'a Türkiye'de 'küçük yaşta çocukların görüntülerini çekerken mahremiyet hakkının ihlal edildiği' gerekçesiyle dava açılması ardından sözcüleri, gelişmeyi şaşırtıcı bulduklarını söyledi.

 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Prens Andrew'un eski eşi olan Düşes'in konu hakkında açıklama yapmayacağı belirtildi. Sarah Ferguson, 2008 yılında ITV kanalı için Ankara yakınlarındaki Saray çocuk yurduna kimliğini gizleyerek girmiş ve içeride gizlice çekimler yapmıştı.
 
Ferguson hakkında ''özel hayatın gizliliğini yurtta kalan 5 çocuk yönünden ihlal ettiği'' gerekçesiyle 7 yıl 6 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteminde bulunuluyor.
 
Sözcüsü ise 'York Düşesi bu konuda hem Türk hem de İngiliz makamları ile tam bir işbirliği içindeydi. Yetkililer bu konuda hukuki destek için yapılan yeni başvuruya olumlu yanıt vermeyi reddetti. Dolayısıyla bizim açımızdan İçişleri Bakanlığı bize dosyanın kapandığını söylemiştir.' dedi.
 
Sözcü bu talebe olumlu yanıtın İngiltere'nin egemenlik, güvenlik gibi temel çıkarları konusunda olumsuz peşin hükümlere yol açacağı görüşünü yineledi.
 
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun suç duyurusu üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan soruşturmada, Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi henüz duruşma tarihi belirlemedi. Gelişmeler İngiliz basınında da yer aldı.
 
Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'nin programı o dönemde Avrupa Birliği'ne üyelik çabalarına karşı karalama kampanyası olarak nitelediğini yazdı.
 
Gazete, İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın dün Türkiye'den hukuki yardımlaşma talebi geldiğini doğruladığını, ancak gelişmeler ardından işbirliği yapıp yapmayacakları konusunda açıklama yapmadığını belirtiyor.
 
İngiliz makamları Türkiye'nin talebine 2011 Eylül'ünde olumsuz yanıt vermişti.
Daily Telegraph kaynaklarının, yaşanan olay İngiltere yasalarına göre suç sayılmadığından Düşes'in sınır dışı edilmeyeceğini söylediklerini vurguluyor.
 
Gazete, sözcüsünün Türk makamlarının suçlamalar konusunda 52 yaşındaki Düşesi bilgilendirmediğini bildirdi.
 
Independent gazetesi de 'Sarah Ferguson kimsesiz çocuklara zulmü filme çekmek için Türkiye'ye gitmişti. Şimdi geri gelmesi isteniyor ama cezaevine.' diye yazıyor.
 
Ancak yakın çevresi Independent'a yaptıkları açıklamada Düşes'in endişe duymadığını anlattı.
 

Kategoriler

Güncel Dünya