Dersim Anıtı’na kaymakamlık engeli

1937-38 yıllarında yaşanan Dersim katliamında hayatını kaybedenler için, Mazgirt Belediyesi tarafından yaptırılan ‘Dersim Katliamı Anıtı’nın, hazine arazisinde olduğu gerekçesiyle inşaatının durdurulması istendi. Mazgirt Bağımsız Belediye Başkanı Tekin Türkil ise, her şeye rağmen anıtı yapacaklarını, Seyit Rıza ve yedi arkadaşının idam edilişlerinin yıldönümü olan 17 Kasım’da da açılışını yapacaklarını söyledi.

Kırklar Dağı’nın anıt için özellikle seçildiğini anlatan Türkil, “1938 yılında çevre köylerden toplanan ve buraya getirilen genç, yaşlı, kadın, erkek, çoluk, çocuk yüzlerce kişi bulunduğumuz yerde sorgusuz bir şekilde kurşuna dizilmiş ve kemikleri yıllarca dışarıda kalmıştır” dedi. Türkil, bu durumun Dersim’in birçok yerinde yaşandığını, ama en büyük katliamlardan birinin yaşandığı bölge olarak bilinen Kırklar dağı eteklerinde anıt mezarı yapmanın en uygun tercih olduğunu dile getirdi.

‘Kaymakamlık durdurmak istiyor’

Anıtın yapımına başlanmadan mevzuat gereği her şeyi yaptıklarını anlatan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkil, herhangi bir engel ile karşılaşmadıklarını, ancak anıtın bitme aşamasına yakın, valiliğin talimatıyla kaymakamlığın anıt yapımını durdurmak istediğini söyledi.

Anıtın yapıldığı alanın hazine arazisi olduğunu anımsatan Türkil, Belediye Meclisi’nden karar alınmasının ardından, anıtın yapılacağı arazinin belediyeye devri için başvurduklarını söyledi.

Bütün yasal gereklilikleri yerine getirdiklerini ve anıt yapımına başladıklarını belirten Türkil, “Anıt artık bitme aşamasına geldi. Valilik talimatı ile kaymakamlık, devlet arazisine izinsiz yapıldığı gerekçesiyle bize resmi yazı gönderip, yapımının durdurulmasını istedi” dedi.

‘Bu topraklar atalarımıza ait’

Bu kararı kabul etmediklerini belirten Türkil, “Bizim insanlarımız o tarihte yargılanmadan, sorgulanmadan haksız şekilde kurşuna dizildiğinde, kimse onların hakkını aramadı. Bu topraklar atalarımıza ait ve biz bu anıtı kesinlikle 17 Kasım 2012 tarihine yetiştireceğiz” dedi.

‘Açılış törenine, MHP hariç, herkesi davet edeceğiz’

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkil, anıtın açılış törenine Avrupa Parlamentosu’ndan delegelere, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesi ile Türkiye’den çok sayıda tarihçi, akademisyen, gazeteci ve aydına davet göndereceklerini belirterek, “MHP hariç Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere de davetiye göndereceklerini” belirtti.

Kategoriler

Güncel Gündem