"Rusya artık Ermenistan'daki en büyük yatırımcı değil"

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, 2023 yılında Ermenistan'daki en büyük yatırımcı ülkenin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olduğunu söyledi.

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan,  devlet televizyonuna verdiği röportajda, “2023 yılının ilk 9 ayında Ermenistan’ın en büyük yatırımcısı yaklaşık 250 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri oldu, 2’nci Rusya değil Lüksemburg, üçüncü ise 50 milyon doların altındaki hacmiyle Rusya oldu" dedi.

Grigoryan, Ermenistan’ın güvenlik sisteminin yanı sıra ekonomisini de çeşitlendirdiğini söyledi.

Grigoryan, “Rusya, Ermenistan’a yatırım yapmama kararı aldı veya Ermenistan dünyaya açıldı, büyük fırsatlar yaratıldı. BAE ile ticaret cirosu geçen yıl, bir önceki yıla göre yaklaşık %350 artışla 2,8 milyar dolara ulaştı.” dedi.

Grigoryan, Ermenistan’dan yapılan ihracatın çeşitlenmediği, aksine Rusya’ya yapılan ihracat hacminin arttığı  yönündeki soruya  "Şimdi yeni pazarlar bulmaya çalışıyorlar" sözleriyle yanıt verdi.

Grigoryan, “Ekonomimizi, ürünlerimizin Avrupa pazarında rekabetçi hale gelmesi ve AB standartlarına uygun hale gelmesi için AB ile birlikte çalışıyoruz, ancak başka pazarlar da arıyoruz" diye konuştu.

(Ermenistan Kamu Radyosu)

Kategoriler

Güncel