Yerevan Hemşince sallandı

Türkiye’de Hemşince müzik icra eden gruplardan, Ermenistan’da da tanınan Meluses, Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da dinleyicileri ile buluştu.

Son yıllarda Türkiye ile Ermenistan arasında seyrek de olsa kültür sanat alanında bir hareketlilik yaşandığı biliniyor. Daha çok bireysel çabalarla organize edilen etkinliklerin biri daha gerçekleşti. Hemşince müzik yapan, Hemşin toplumunun tanınan müzik gruplardan Meluses’in Yerevan’da, gençler arasında hayli popüler olan Hard Rock Cafe’de verdiği konser oldukça ilgi gördü.

4 Mayıs akşamı gerçekleşen konsere Ermenistan’da yaşayan Hemşinlilerin yanı sıra, Rusya Federasyonu’nda ve Abhazya’da yaşayan çok sayıda Hemşinli ile Yerevanlı gençler katıldı. Konseri Ermenistan’da ticari faaliyetlerini sürdüren Türkiyeli iş insanları ve  Yerevan’da bulunan Türkiyeli Ermeniler de izledi. İki saat olarak planlanan konser yoğun ilgiden dolayı dört saat sürdü.

Meluses grubunun solisti Koray Çelik etkinlik sonrası yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Yıllardır arkadaşlarımla birlikte anadilimiz Hemşince müzik yapıyoruz. İlk kez davet üzerine  Yerevan’da konser verdik. Açıkçası eserlerimizin burada, Ermenistan’da ve çevre ülkelerde bu kadar bilinir olmasına şaşırdık. İlgi, Ermenistan halkının misafirperverliği etkileyiciydi.  Yerevan’da konser vermemiz için teklifte bulunan menajere, ekibine ve şarkılarımızı Ermenistan’da seslendirerek eserlerimizin daha çok tanınmasına sağlayan değerli meslektaşım Kristiyan Sahakyan’a şahsım ve grubum adına teşekkür ediyorum”

Türkiye’den konser için akrabalarıyla  Yerevan’a giden aktivist ve iş insanı Zeki Akbıyık konser sonrası yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı; “Yerevan’a 10 yıl önce yine bir etkinlik için gelmiştim. Bu kez yakından takip ettiğim ve desteklediğim Meluses ekibini izlemeye geldim. Dezavantajlı grupların ana dillerinde müzik yapmaları başlı başına değerli bir durum. Meluses’in verdiği konserde gençlerin ve yetişkinlerin hep bir ağızdan ve kalpten müziklere eşlik etmeleri çok etkileyiciydi. Bir kez daha şahit olduk ki, halkların müzik ve kültür gibi ortak geçmişleri, sorunlarımızın aşılmasına önemli katkı yapacaktır”

Türkçe’de “Bizim Işığımız” anlamına gelen Meluses grubu, 2009’dan bu yana müziklerini icra ediyor.  Grup son olarak Ğhadulik/Rengârenk albümünü dinleyicileriyle buluşturdu.

Kategoriler

Kültür Sanat


Yazar Hakkında