Paşinyan: Artık Azerbaycan ile barış anlaşmasının vakti geldi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan son varılan sınır anlaşması ile birlikte artık Azerbaycan ile barış anlaşması imzalamanın zamanının geldiğini söyledi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Kopenhag Demokrasi Zirvesi çerçevesinde düzenlenen “Ön cepheden: Ermenistan demokrasisinin korunması”(“From the frontline: Armenia’s defence of democracy”) başlıklı tartışmada yaptığı konuştu. 

Paşinyan şunları söyledi:

“Hükümetim bu konuda üzerine düşeni yaptı. Yakın zamanda Azerbaycan’la devletlerarası sınırlarımızı 1991 tarihli Almatı Bildirgesi’ne dayanarak sınır belirlemeye başlamak için bir anlaşmaya vardık.

Bu, sınır belirleme sırasında, Sovyet Ermenistanı ile Sovyet Azerbaycan arasındaki, Almatı Bildirgesine göre devlet sınırları haline gelen idari sınırları yeniden oluşturmamız gerektiği anlamına geliyor. Sınır belirleme sürecinin başlangıcı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve şahsım arasında 6 Ekim 2022’de yapılan dörtlü toplantıda varılan anlaşmanın uygulanmasıdır. Bu Prag’da oldu.”

Paşinyan, artık bu anlaşmaları barış anlaşmasına dahil edip yansıtmanın ve imzalamanın zamanının geldiğini sözlerine ekledi.

Nikol Paşinyan, Ermenilerin “Barış Kavşağı” projesine atıfta bulunarak şunları özellikle belirtti:

“Bölge istikrarımız açısından bir diğer önemli nokta da hükümetimin başlattığı Barışın Kavşağı projesidir. Bu proje, Ermenistan ve Azerbaycan’ın, ulaşım ve diğer iletişimleri, geçtikleri ülkelerin egemenliği ve yetki alanı altında, eşitlik ve karşılıklılık ilkelerine uygun olarak yeniden kurmalarını ve açmalarını varsaymaktadır.”

Başbakan Paşinyan, “Varılan anlaşmaların uygulanması yönünde ilerlemeye hazırız. Demokrasinin Ermenistan için bir strateji olduğunu vurgulamak istiyorum. Demokrasiye inanıyoruz, demokraside yaşıyoruz”  dedi.

Ermenistan son olarak Tavuş bölgesideki dört köyü Azerbaycan'a iade etmeyi kabul etti. Ancak anlaşma Ermenistan'da çeşitli çevrelerce protesto ediliyor. 

(Ermenistan Kamu Radyosu)

Kategoriler

Güncel