UCM Başsavcılığından Netanyahu ve Hamas liderleri için tutuklama talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) başsavcılığı İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında savaş suçu nedeniyle tutuklama istedi. Başsavcılık ayrıca Hamas'ın 3 yöneticisi hakkında da tutuklama istedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, Hamas liderlerinden Yahya Sinvar ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu hakkında 7 Ekim'de İsrail'e düzenlenen saldırı ve ardından Gazze'de yaşanan savaş nedeniyle "savaş suçu" ve "insanlığa karşı suç" işlemekten tutuklama emri çıkarılmasını istediğini söyledi.

Başsavcı Han, UCM'nin İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yanı sıra Hamas'ın silahlı kanadı el Kassam Tugayları liderlerinden Muhammed Deif olarak bilinen Muhammed Diab İbrahim el Masri ile yine Hamas'ın siyasi kanadının lideri İsmail Heniye hakkında da yakalama emri çıkarılmasını istediğini bildirdi.

İsrailli siyasetçilere yönelik tutuklama kararı, UCM'nin, Amerika Birleşik Devletleri'nin yakın müttefiklerinden birinin en üst düzey liderini ilk kez hedef alması anlamına geliyor.

Başsavcı Han, Sinvar, Heniye ve el Masri'ye yönelik suçlamaların "imha, cinayet, rehin alma, tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı" suçlarını içerdiği bigisini verdi.

Han, "İnsanlar 7 Ekim'de evlerinden, yatak odalarından, kibbutzlardan (yerleşim yerleri) koparıldı. Dünya şok oldu, insanlar çok büyük acılar çekti." diye konuştu.

Han, açıklamasında, Netanyahu ve Gallant'a yöneltilen suçlamalar arasında ise "imhaya neden olmak, insani yardım malzemelerinin engellenmesi, bir savaş yöntemi olarak açlığa neden olmak ve çatışmalarda kasıtlı olarak sivilleri hedef almak" gibi başlıkların bulunduğunu dile getirdi.

Kategoriler

Güncel