Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri sahiplerini buldu

DİSK Eskişehir Temsilciliği, Eskişehir Bilecik Tabip Odası, KESK Eskişehir Şubeler Platformu, TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu ve ALİKEV tarafından 2014 yılından bu yana verilen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri, 2 Haziran'da Eskişehir'de gerçekleşen anmanın ardından yapılan törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri, İsrail'in katliamına direnen Filistin halkına ve Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerine verildi.

Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri Düzenleme Kurulu adına açıklama yapan DİSK Eskişehir Temsilcisi Zeynep Kaya, “Aradan 11 yıl geçmesine rağmen aynı heyecan ve istekle Ali İsmail Korkmaz adına düzenlediğimiz Yaşam Ödüllerini vermeye devam ediyoruz. Ali İsmail Korkmaz ve Gezi İsyanında katledilenleri unutturmamak ve yaşatmak, bu toplumu umutsuzluğa sürükleyenlere karşı umudu güçlendirmek, ülkeyi karanlığa teslim etmek isteyenlere karşı aydınlığın savunucusu olmak, insanlarımızı yoksullaştıran zihniyete karşı durmak, savaş politikalarını sürdürenlere karşı barışın savunucusu olmaktır. ” dedi.

2024 yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödüllerinden birini İsrail tarafından 7 Ekim 2023'ten bu yana katliama uğrayan ve büyük direnişe imza atan Filistin Halkına verdiklerini söyleyen DİSK Eskişehir Temsilcisi Zeynep Kaya, “İsrail'in, Hamas'ın 7 Ekim 2023 gecesi sivilleri hedef alan saldırısını gerekçe göstererek başlattığı ‘soykırım' ve daha fazla ‘işgal'i hedefleyen ‘haydut devlet' tutumu devam ediyor. ABD başta olmak üzere, Batılı devletler “dünyanın sahibi biziz” üslubu ile bir yandan yaşananları normalleştirmeye çalışırken, diğer yandan ‘yeni Orta Doğu'nun nasıl oluşturulacağının mesajlarını içeren siyasi desteklerini hiçbir tereddüde yer vermeksizin sürdürüyor. Türkiye ise daha yeni İsrail ile ticareti sonlandırdım demesine karşın Türkiye sermayesinin İsrail ile ilişkileri kesintisiz devam etmektedir. İsrail devleti tarafından başlatılan katliamda bugüne kadar 40 binden fazla insan yaşamını yitirdi. İsrail ordusu tarafından bu katliamda hastanelerin, sağlık kuruluşlarının sağlık emekçilerinin, hasta ve yaralılarla birlikte, doğrudan hedef haline getirildiğini hepimiz biliyoruz. Katliamda tek direnen var o da Filistin Halkı. Buradan bir kez daha savaş politikalarına hayır, yaşasın halkların kardeşliği diyoruz” ifadelerini kullandı.

2024 yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam ödüllerinden bir diğerini ise Çorlu Tren Katliamında yakınlarını yitiren ailelere verdiklerini söyleyen Zeynep Kaya, “Hepimiz 8 Temmuz 2018 yılında yaşanan Çorlu Tren Katliamını hatırlıyoruz. Bu kazaya, sıradan bir kaza gözüyle bakmak göz göre göre gelen 7'si çocuk 25 kişinin yaşamına yitirmesini anlamamak ve hafifletmek olduğunu düşündüğümüz için katliam diyoruz. Bu katliama yönelik aklımızda kalanlar ülkemizde yaşama verilen değerin ne kadar ucuz olduğu, böyle bir katliamın sorumlularının ortaya çıkarılmasında bile devletin ve sorumluların görevlerini yerine getirmediği gerçeğidir. Yine bir başka gerçek ise yakınlarımızın hakkını aramanın bile yasaklarla, zorbalıklarla bastırılmak istenmesidir. Çorlu Tren Katliamında tüm baskılara ve şiddete rağmen, katliamda yakınlarını yitiren aileler ve özellikle kadınlar hiç susmadılar. Tüm baskılara, yargılanmalara rağmen büyük bir direniş gösterdiler. 2024 yılı Ali İsmail Korkmaz Yaşam ödüllerinden birini de bu büyük direnişe ve direnişin sahiplerine veriyoruz” dedi.

Tören günü ailesi Ali İsmail Korkmaz'ı da andı

2 Haziran akşamı Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. Törene Ali İsmail Korkmaz'ın  annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz ve abisi Gürkan Korkmaz da katıldı.

Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşunun ardından söz alan Emel Korkmaz, oğlunun öldürüldüğü yere her geldiğinde canının acıdığını söyledi, “Beş sene buraya gelemedim. Geldikten sonra hep ‘Keşke hiç gelmeseydim’ dedim. Keşke Ali'nin ulu orta bir yerde darp edildiğine şahit olmasaydım. Burada Ali'nin darbına şahit olanların vicdanları rahat mı? Vicdanlarına hesap verebiliyorlar mı? İçleri acımıyor mu? Buraya her geldiğimde Ali'nin ‘vurmayın' dediği cümleleri aklıma geliyor. Görüntüleri izleyemedim ama hep bunları söylemiş. Ali 38 gün direndi. Şu an aramızda yok ama yüzlerce, binlerce Ali İsmail var. Ali İsmail'e sahip çıktığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Anmanın ardından  Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri dağıtıldı. 

Çorlu Tren Katliamında hayatını kaybedenlerin aileleri adına ödülü Çorlu Tren Katliamı'nda vefat eden 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz aldı.

Ödülü Emel Korkmaz'ın elinden alan Mısra Öz, "Burada olmak çok zor. Bugün ben de Ali İsmail'in ailesiyle onun 11 yıl önce katledildiği o sokaktaydım. Biz annelerin çok fazla duygularından bahsetmeye gerek yok. Birbirimizin gözlerine baktığımız zaman bunu görüyoruz. Bu ödül biz Çorlu aileleri adına çok kıymetli. Çünkü bu ödül başka evlatlar ölmesin diye mücadelenin bir parçası.  Ali İsmail bu hayattan koparıldığında 19 yaşındaydı; aynı katillerin kurduğu sistem 9 yaşında benim evladımı da aldı. Biz evlatlarımızın katillerini biliyoruz” dedi.

Kategoriler

Güncel