Gazze'deki BM okuluna İsrail saldırısı: 40 can kaybı

BM'nin Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA’nın direktörüne göre Perşembe sabah erken saatlerde İsrail’in okula düzenlediği saldırıda en az 35 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Ajanslara göre saldırıda 14'ü çocuk, 9'u kadın 40 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu “istihbarata dayalı, hassas saldırıda” okulu saldırı planlamak ve düzenlemek için kullanan 20 ile 30 Hamas ve İslami Cihat militanının hedef alındığını iddia etti.

Gazze yönetimi ise  ölenler arasında 14 çocuk ve dokuz kadın olduğunu söyledi. 

BM okulunun bahçesinde ceset torbaları ve battaniyeler içindeki 20’den fazla ceset sıralandı. 

Okulda yaşayanlar, binanın hedef alınan kısmını erkek çocukları ve erkeklerin sığınak olarak kullandığını, kadınların ve kız çocuklarının da ayrı bir bölmede yattığını söyledi. Okulun bir kısmı Mayıs ortasında “Hamas karargahı” olarak kullanıldığı gerekçesiyle yine hedef alınmış.

Saldırıda ölen ve yaralananlar, Nuseyrat’tan yakındaki Deyr el Balah’da bulunan El Aksa Şehitleri hastanesine götürüldü. Son günlerde hastane yoğun İsrail bombardımanı ve top ateşinde yaralanan yüzlerce kişiyi tedavi etmekte  güçlük çekiyordu.

ABD,  hava saldırısı konusunda İsrail'in tamamen "şeffaf" olması gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in öldürdüğünü iddia ettiği Hamas militanlarının kimliklerin kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari,  saldırıda öldürüldüğünü söylediği dokuz Hamas ve İslami Cihat savaşçısının isimlerini açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner ise vurulan okulda 20 ila 30 Hamas militanı olduğunu savundu ve sivil kayıplarla ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Hamas sözcüsü Ismail al-Thawabta, "İsrail, yerinden edilmiş düzinelerce insana karşı işlediği acımasız suçu haklı çıkarmak için hikayeler uyduruyor” dedi.

(Ajanslar, BBC Türkçe)

Kategoriler

Güncel