Ermenistan'dan Azerbaycan'ın "Anayasa'yı değiştirin" şartına yanıt

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Anayasası değişmeden Bakü ile Erivan arasında barış anlaşması imzalanmasının imkansız olduğunu belirtti. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı açıklamaya yanıt verdi.

Azerbaycan'ın Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov da, müzakerelerdeki "olumlu" dinamiklere rağmen, Ermenistan'ın gelecekteki normalleşme anlaşmasının ön koşulu olarak anayasasını değiştirmesi gerektiğini bir kez daha öne sürdü.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan tarafının açıklamalarına yanıt verdi,  Ermenistan Cumhuriyeti'nin Azerbaycan da dahil olmak üzere hiçbir komşusunda toprak iddiasının bulunmadığını söyledi.

Açıklamada "Ermenistan Cumhuriyeti Anayasası ve onun üzerinde yapılan değişiklikler Ermenistan'ın iç meselesidir ve  Bakü'nün bu girişimlerini ülkenin iç işlerine ağır bir müdahale olarak değerlendiriyoruz" dendi.

Açıklamada, "Aynı zamanda bu tür söylemlerin barış sürecini baltaladığına ve Azerbaycan liderliğinin barışı sağlama konusundaki samimiyetine şüphe düşürdüğüne inanıyoruz" dendi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, “Müzakere edilen barış anlaşması, tarafların birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıdıklarını ve birbirlerine karşı toprak iddialarının bulunmadığını açıkça belirtiyor." açıklamasında bulundu.

Bakanlık son olarak, "Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış anlaşması imzalanmak için yeterince olgunlaştı ve Ermeni tarafı bunu önümüzdeki ay içinde tamamlayıp imzalamak için yapıcı ve yoğun bir şekilde çalışmaya istekli olduğunu ifade ediyor" dedi.

Azerbaycan Ermenistan Anayasası'ndan Dağlık Karabağ bölgesine yapılan atıfların çıkarılmasını istiyor ve bunu barış anlaşması imzalanması için şart koşuyor.

(Ayrıca bkz: Aliyev: Ermenistan anayasasında değişikliğe gitmeli)

(Ermenistan Kamu Radyosu, Agos)

Kategoriler

Güncel