Ermenistan muhalefeti: Rusya ile diyalog kurulmalı

Ermenistan'ın Tavuş bölgesindeki dört köyü Azerbaycan'a iade etme kararına yönelik tepkilere önderlik eden bölgenin eski dini önderi Başepiskopos Bagrat Galstanyan, uluslararası medyanın sorularını yanıtladı.

Galstanyan Ermenistan ile Rusya arasındaki ilişkilerin krizde olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

"Bugün Ermenistan Cumhuriyeti'nin Rusya Federasyonu ile biri ittifakı var, ancak bugün bu ilişkiler en hafif tabirle iyi durumda değil veya önemli ölçüde zarar görmüş durumda. Rusya tarafına yönelik pek çok sorumuz olsa da ilişkilerin müttefiklik düzeyine getirilerek normal seyrine kavuşturulması gerekiyor."

Galstanyan şöyle devam etti: "Bu aşamada ilişkilerde eksiklik yaşıyoruz. Pek çok sorun var ama tüm bu sorunları karşılıklı anlayış ve diyalog düzeyinde çözmeye hazır olmalıyız."

Galstanyan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in barış anlaşması için Ermenistan'ın anayasasını değiştirmesini şart koşmasına da değindi ve şöyle dedi: 

"Bu süreçler Azerbaycan tarafından müzakere yoluyla değil, dikta, zorlama ve emirlerle yürütülüyor. Aliyev şu anda bile Anayasanın değiştirilmesini talep ediyor ve aksi takdirde barış olmayacağı tehdidinde bulunuyor. Ermeni tarafının tepkisi  yumuşak kalıyor"

(Asbarez)

Kategoriler

Güncel