İsrail dört rehineyi kurtardı, 200'ü aşkın Filistinli hayatını kaybetti

İsrail ordusu, Hamas'ın 7 Ekim'de kaçırdığı dört İsrailli rehinenin kurtarıldığını duyurdu. Aynı bölgedeki İsrail saldırılarında 200'ü aşkın Filistinli hayatını kaybetti.

Kurtarılanların Noa Argamani (25), Almog Meir Jan (21), Andri Kozlov (27) ve Shlomi Ziv (40) olduğunu açıklandı.

İsrail ordusu, bu kişilerin Gazze'nin merkezindeki Nuseyrat'ta, İsrail Güvenlik Birimi ve İsrail polisinin ortak operasyonuyla kurtarıldıklarını söyledi.

Bu dört kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu ve tıbbi muayeneler için Sheba Tel-HaShomer Tıp Merkezi'ne transfer edildiklerini açıkladı.

Gazze'deki Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, bugün yine Nuseyrat'ta düzenlenen İsrail saldırılarında aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişinin öldürüldüğünü ve yaralandığını söyledi. Reuters, ölü sayısının bakanlığın açıklamalarına göre en az 93 olduğunu aktardı. Diğer ajanslar ise ölü sayısının 200'ü aştığını bildiriyor.

Hamas'ın 7 Ekim’deki saldırısında yaklaşık 1200 kişi öldürüldü, 251 kişinin rehin alındı. Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sonucunda rehinelerin yaklaşık yarısı serbest bırakıldı. İsrail, hala 130'dan fazla rehine bulunduğunu, bunların yaklaşık dörtte birinin öldüğüne inanıldığını söylüyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı'nın aktardığına göre, o tarihten bu yana İsrail'in Gazze'deki saldırılarında çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 36 bin 800 kişi öldürüldü.

(Ajanslar, BBC Türkçe)

Kategoriler

Güncel