BM'den Gazze için "Gıda felaketi" uyarısı

BM Dünya Gıda Örgütü'nden üst düzey bir yetkili, çatışmaların devam ettiği Gazze'nin güneyi için 'felaket' uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda Programı'ndan (WFP) üst düzey bir yetkili Gazze'nin güneyinde bir "su ve sanitasyon felaketi" yaşandığını söyledi.

Dünya Gıda Programı İcra Direktör Yardımcısı Carl Skau cuma günü X hesabından yaptığı açıklamada, ajansın asıl endişesinin Refah kentinden yüz binlerce Filistinlinin yerinden edildiği güneye yönelik olduğunu belirtti.

"Burada gerçekten bir su ve sanitasyon felaketi yaşıyoruz. İnsanlar sokaklarda, sahilde, en iyi ihtimalle bir barınakta kamp kuruyor," diyen Skau, bölgede "kanalizasyon nehirleri" oluştuğunu ifade etti.

Skau ayrıca, WFP yardımı taşıyan kamyonların Gazze'deki sınır kapılarından geçmeyi beklerken sıkışıp kaldığını söyledi.

"Günde beş ila sekiz saat arasında farklı kontrol noktalarında sıkışıp kalıyoruz," diyen Skau, "Burası şu anda devam eden bir askeri operasyonun olduğu bir bölge ve güvenli bir şekilde hareket edebilmek için izinlere ihtiyacımız var," diye ekledi.

Skau'nun açıklaması, BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) konvoylarından birinin gerekli tüm belgelere sahip olmasına rağmen kuzey Gazze'ye girişine izin verilmediğini açıkladığı gün geldi.

Gazze'deki Filistinliler, aylardır devam eden savaşın gıda, ilaç ve diğer malzeme akışını büyük ölçüde kesmesi nedeniyle yaygın bir açlıkla karşı karşıya.

BM kuruluşları Gazze'de bir milyondan fazla insanın Temmuz ortasına kadar en yüksek düzeyde açlık yaşayabileceği konusunda uyarıyor.

(Euronews)

Kategoriler

Güncel