Adalar'a minibüs getirilmesini protesto edenler serbest bırakıldı

İstanbul Büyükada'da, Adalar'a ulaşım için minibüs getirilmesini protesto eden gruptan 9 kişi gözaltına alındı. Polisin sert müdahalesiyle gözaltına alınanlar daha sonra sırayla serbest bırakıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB) bağlı  İETT Genel Müdürlüğü’nün Adalıların tüm itirazlarına ve direnişlerine rağmen, sit alanı olan ve koruma altındaki Adalar’a getirdiği elektrikli minibüsler 15 Haziran'da sefere başladı.

İlk uygulaması Büyükada‘da başlayan “minibüslü toplu taşıma”nın, Adalar’ın yapısına uygun olmadığını, Adalar’ın “yaya bölgesi” olduğunu vurgulayan Adalılar, “halkın rızası ve bilgisi olmadan bu araçların çalıştırılmayacağı” sözü verilmesine rağmen, minibüslerin trafiğe çıkarılmasına karşı engelleme eylemi yaptı.

Çevik kuvvet polislerinin Ada'ya getirilerek geniş önlem aldıkları eylemde minibüslerin önünü kesen dokuz Adalı jandarma tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan dokuz kişiden adları öğrenilebilen sekizi şöyle: Hatice Kaymakçı, Beril Ünal, Cem Kesici, Cemal Ünal, Onur Şen, Utku Eroğlu, Destan Özgit, Muhammet Uygun.

Gözaltına alınanlar daha sonra sırayla serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar polisin sert müdahalesine maruz  kaldığı belirtildi. 

Adalar’ın tarihi, kültürel ve doğal dokusuna zarar verecek araçlar için daha önce de kalabalık bir eylem yapılmış; Adalılar İBB yönetiminden araçları geri çekmesini istemişti.

20-22 Mayıs tarihlerinde Adalar Belediyesi, İBB ve İETT’ye 1386 itiraz dilekçesi teslim edilmiş; Adalar Sivil İnisiyatifi de daha önce adadaki minibüslere karşı 4500 fazla ıslak imzalı dilekçe toplamıştı. Ancak tüm bu imzalar yanıtsız kaldı.

Protesto ve gözaltılara rağmen minibüslerin çalışmaya başladığı görüldü. 

(Adalar Sivil İnisiyatifi, Yeşil Gazete)

Kategoriler

Güncel