Ermenistan Filistin Devleti'ni resmen tanıdı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Filistin Devleti’nin tanınmasına ilişkin bir açıklama yayınladı. İsrail gelişmenin ardından Ermenistan'daki büyükelçisini geri çağırdı. Filistin Kurtuluş Örgütü ise, Ermenistan’ın Filistin Devleti'ni tanımasını memnuniyetle karşıladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Gazze’deki felaket niteliğindeki insani durum ve devam eden askeri çatışma, bugün uluslararası siyasi gündemin çözüm gerektiren öncelikli konularından biridir. Ermenistan Cumhuriyeti, sivil altyapıların hedef alınmasını, sivil halka yönelik şiddeti ve silahlı çatışma sırasında sivillerin rehin alınmasını ve yakalanmasını kategorik olarak reddediyor ve uluslararası toplumun bu kişilerin önkoşulsuz serbest bırakılması yönündeki taleplerine katılıyor."

Açıklama şöyle devam etti: "Ermenistan Cumhuriyeti, BM Genel Kurulu’nun Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulunan kararlarına katıldı. Ayrıca Ermenistan Cumhuriyeti, Ortadoğu’da barış ve istikrarın tesisi, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı uzlaşmanın tesisiyle samimi olarak ilgilenmektedir. Çeşitli uluslararası platformlarda her zaman Filistin meselesinin barışçıl ve kapsamlı çözümünü savunduk ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümünde “iki devlet” ilkesini destekledik. Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru isteklerini gerçekleştirmelerini sağlamanın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz."

Açıklamada "Yukarıda belirtilenlere dayanarak, uluslararası hukuka ve halkların eşitliği, egemenliği ve barış içinde bir arada yaşaması ilkelerine bağlılığını yeniden teyit eden Ermenistan Cumhuriyeti, Filistin Devleti’ni tanır.” dendi. 

İsrail gelişmenin ardından Ermenistan'daki büyükelçisini geri çağırdı.

Filistin Kurtuluş Örgütü ise, Ermenistan’ın Filistin devletini tanımasını memnuniyetle karşıladı. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, X (eski twitter) sayfasında şunları yazdı.

“Dost Ermenistan’ın uluslararası hukuka uygun olarak Filistin Devleti’ni tanımasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu hukukun, adaletin, meşruiyetin zaferidir, Filistin halkının kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesinin zaferidir. Teşekkürler dost Ermenistan”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Ofisi de, Filistin Devleti'ni tanıdığı için Ermenistan’a teşekkür etti.

Açıklamada “Ermenistan’ın attığı akıllıca adım, iki devletin (İsrail ve Filistin) barış içinde bir arada yaşamasını öngören planla örtüşüyor. Uluslararası iradeyi ve meşruiyeti koruyan stratejik bir tercihtir.” denildi.

(Ermenistan Kamu Radyosu, Ajnslar))

Kategoriler

Güncel