Gazeteciler Elif Akgül ve Haluk Kalafat beraat etti

2020 yılı öncesinde bianet sitesinde yayınlanan "Ermeni Soykırımı Dünya Basını Manşetleri” başlıklı kitap tanıtım yazısı ve daha önceki yıllarda yayınlanan konuyla ilgili haberler nedeniyle o dönem bianet'te çalışan Elif Akgül ve Haluk Kalafat'a “Türk milletini alenen aşağılamak” iddiasıyla dava açılmıştı. Davanın yeni duruşması görüldü. Akgül ve Kalafat beraat etti.

Gazeteciler Haluk Kalafat ile Elif Akgül bianet’te 2015, 2018 ve 2019’da yayımlanan altı haberden dolayı “Türk milletini alenen aşağılama (TCK 301/1)” suçlamasıyla yargılanıyordu.

Önceki duruşmada gazeteciler, savcının ceza istediği esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmıştı.

Elif Akgül sözüne “Ben bugün bir kitap tanıtımı yaptığım için buradayım” diyerek başlamıştı. Ardından da mütalaayı şu sözlerle eleştirmişti:

“İddianamede hangi ifadelerin kime karşı bir hakaret unsuru içerdiği yazmıyordu. Mütalaada da yazmıyor. Zaten savcı esas hakkındaki mütalaada iddianamenin aynısını tekrar ediyor. Benim burada anladığım savcının kendisi bile kalkıp hangi ifadenin hakaret olduğunu söylemekten imtina ediyorsa ya o ifade bir suç içermiyordur ya da savcı hakiki görüşünü dürüstçe ifade etmiyordur. Burada savcı ‘Ermeni soykırımı’ ifadesinden hakaret çıkartmış olabilir düşüncesiyle bir savunma yaptık ancak belki de savcının bağlaçlarla sıkıntısı vardır. Belki de benim ‘ve’ bağlacını kullanmamı suç saymıştır. Bilemiyoruz. Ama sonuç olarak bağlaç kullanmam da suç değil, çeviri yapmam da suç değil, Ermeni soykırımı demek de suç değil.”

Bugünkü (2 Temmuz) duruşmada esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan Elif Akgül ve Haluk Kalafat beraatlarını talep etti. Gazetecilerin avukatı Veysel Ok da atılı suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek müvekkillerinin beraatını istedi.

Mahkeme, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması sebebiyle Elif Akgül ve Haluk Kalafat’ın ayrı ayrı beraatine karar verdi.

(P24)

Kategoriler

Güncel