Ada sakinleri Saraçhane'de İmamoğlu'na seslendi

Ada sakinleri, Büyükada'da başlatılan “azmanbüs” seferlerinin iptal edilmesini talep ederek, Ekrem İmamoğlu’nu Adalar'dan yükselen sese kulak vermeye çağırdı.

Ada sakinleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 15 Haziran’da Büyükada’da seferleri başlatılan ve “azmanbüs” olarak adlandırılan elektrikli minibüslerin kaldırılması talebiyle, Saraçhane’deki  İBB önünde açıklama yaptı.

İBB’nin önünü bariyerle kapatan polisler, yurttaşların burada açıklama yapmasını engellemeye çalıştı. Duruma tepki gösteren ada sakinleri, “Bu mu katılımcı demokrasi”, diyerek tepki gösterdi. Adalılar, engellemelere rağmen İBB önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Adalar gözbebeğimiz asla şehirleştirmeyeceğiz” pankartı açılarak, “Ada yolu yaya yolu”,  “Ya azmanbüs, ya adalar”, “Ormanlar kıyılar, yollar bizim” dövizleri taşındı.

Ada sakinleri adına konuşan Dolunay Baykul, ada yollarında azmanbüs istemediklerini ifade etti. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulları kararı ile Adalar'ın tüm yollarının “yaya yolu” statüsünde olduğunu hatırlatan Baykul, “Dünya mirası olan Adalar'a sit statüsünü kazandıran niteliklerin korunması en önemli önceliğimiz olmalıdır. Yapılması gereken bütün medeni ülkelerde olduğu gibi Adalar'ın kapasitesinin belirlenmesi ve doğru bir ziyaretçi planlaması yapılmasıdır. Ziyaretçilerin Adalar'a has güzellikleri yürüme, bisiklet ve deniz araçlarıyla keşfetmeleri mümkündür. Engelli, hasta ve yaşlı vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyaçları, özel durumlarına dayanan bireysel akülü araç kullanma izinleriyle zaten karşılanmaktadır” dedi.

Belediyenin getirdiği “azmanbüslerin” şehirleşmeye yol açacağı tehlikesine dikkat çeken Baykul, halkın yaşadığı yerde söz sahibi olmasının demokrasi ilkelerinin olmazsa olmazı olduğunu belirtti. Baykul, “İBB ve İETT, Adalar'dan yükselen sesi dinlemeli, demokrasinin ve koruma ilkelerinin gereğini yerine getirmelidir. Adalarımızı yaşanmaz hale getiren kaçak akülülerin toplanması konusunda çok geç kalınmış olsa da, yasaların uygulanmaya başlandığını memnuniyetle görüyoruz. Sayın Ekrem İmamoğlu, adalarımızla ilgili bütün sorunları bizimle birlikte çözebilirsiniz. Adalıları dışlayarak ürettiğiniz, üreteceğiniz çözümler kaçınılmaz olarak yeni sorunlara, gerginliklere ve size karşı telafisi mümkün olmayacak bir güven kaybına yol açacaktır” diye konuştu.

Açıklamaya, Adalar Sivil İnisiyatifi,  Dünya Mirası Adalar İnisiyatifi, Adalar Kent Konseyi, Heybeliada Mahalle Meclisi, Ada Dostları, Burgazada Mahalle Meclisi, Toplumcu Meclis, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti)  MYK üyesi Musa Piroğlu, Emek Partisi (EMEP) yöneticilerinin yanı sıra senarist Ezel Akay katıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Adalar'da faytonları kaldırdıktan sonra buradaki toplu taşımayı sağlama mecburiyetimiz vardı, yani Adalar toplu taşımasız olmaz. Adalar'ın yüzde 70'i orta yaş ve orta yaş üstü vatandaşlarımızdan oluşuyor. İnsanlarımızın toplu taşımadan yararlanma mecburiyeti var. Adalar epeyce ciddi bir alandır. Buralarda mezarlıklara erişim, hastanelere erişim, sağlık ve kamu kurumlarına erişim gibi mecburiyetler var. Tatil günlerinde bazen 60 bini aşan misafirlerimiz var. Dolayısıyla toplu taşıma zarureti var." demişti.

(Mezopotamya Ajansı, Heybeliada Mahalle Meclisi Girişimi)

     

Kategoriler

Güncel