Tokatlıyan imza aşamasına gelmiş bile

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Tokatlıyan Han’ın uzun süreli bir sözleşmeyle kiralanması işleminde son aşamaya gelindiği ortaya çıktı. Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Boğos Yılan, Şubat’ın ilk haftasında anlaşmanın imzalanacağını ifade etti.

 

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Tokatlıyan Han’ın uzun süreli bir sözleşmeyle kiralanması işleminde son aşamaya geldiği açıklandı. Tokatlıyan Han’ın kiraya verilmesi için oluşturulan heyetten Jirayr Dağdevirenel, Agos’a yaptığı açıklamada, Beyoğlu Üç Horan Kilisesi Vakfı’na iki yıl içinde elliden fazla teklif ulaştığını ve en iyi teklifi veren üç-dört firmayla görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Vakıf Yönetim Kurulu üyelerinden Boğos Yılan ise, Tokatlıyan için son aşamaya gelindiğini, Şubat’ın ilk haftasında anlaşmanın imzalanacağını ifade etti. Pek çok seçmenin katılımına kapalı tutulan bir seçimle işbaşına gelen ve 603 seçmenini dava ederek toplumda büyük tepkiye neden olan Üç Horan yönetiminin böyle önemli bir kararı tek başına alması eleştiriliyor.

Görüşmeler sürüyor

Üç Horan Vakfı’nın yönetiminde 30 yıl görev yapan, bu vakfın bünyesinde kurulan Emlak Komisyonu’nda yer alan ve halen Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı’nda yönetici olan Jirayr Dağdevirenel, Tokatlıyan Han’a yapılan teklifleri incelemek amacıyla iki yıl önce oluşturulan heyette de görev yapıyor.

Süreç hakkında bilgi veren Dağdevirenel, “Heyet, iki yılda ellinin üzerinde teklifi inceledi. İki yıl önce istediğimiz rakamın çok altında teklifler geliyordu. Fakat rakam gitgide yükseldi. Son gelen tekliflerden yola çıkarak, artık değerini bulduğunu söyleyebiliriz. Heyet olarak, gelen teklifleri ayıkladık. Şu an üç-dört firma ile görüşmeler sürüyor. En geç bir ay içinde sonuç alınır” dedi.

‘Topluma bilgi verilecek’

Teklif veren firmaların Tokatlıyan Han’ı otel olarak değerlendirmek istediklerini kaydeden Dağdevirenel, kiralama süreci hakkında şunları söyledi: “Firmalar, Tokatlıyan Han’ı 49 yıllığına kiralamak istiyor. Firma ve Vakıf anlaştıktan sonra, Vakıflar Müdürlüğü de anlaşmayı inceleyecek. Bir sorun çıkmazsa 49 yıllığına kiraya verilecek. Tokatlıyan’da restorasyon yapılması da öngörülüyor. Firmalardan teminat mektubu istiyoruz. Proje başladıktan sonra firma vazgeçerse, yönetim, bu teminat mektubunu nakde çevirip projeyi tamamlayacak.”

Üç Horan Vakfı yöneticilerinin anlaşma yapılmadan önce toplumu bilgilendireceğini belirten Dağdevirenel, “Anlaşma yapılmadan önce bir toplantı yapılacak. ‘Bize şu teklifler geldi, biz şu firmayı seçtik’ denecek. Tokatlıyan Han, en iyi teklifi veren firmaya verilecek. Elde edilecek gelir toplumla da paylaşılacak” dedi.

‘Her şey şeffaf olacak’

Tokatlıyan Han’ın kiraya verilmesinde son aşamaya gelindiğini söyleyen Beyoğlu Üç Horan Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Boğos Yılan da, yönetimin şeffaf davranacağını dile getirdi. Şubat ayının ilk haftasında anlaşma sağlanacağını belirten Yılan, “İmzalar atılmadan önce Patrikhane’yi, toplumun önde gelen isimlerini bir toplantıyla bilgilendireceğiz. Her şey şeffaf olacak” ifadelerini kullandı.

Elde edilecek gelirin diğer vakıflarla da paylaşılacağını ifade eden Yılan, “Sonuçta burası babamızın malı değil, cemaate ait bir mülk. Anlaşma sağlandıktan ve proje hayata geçtikten sonra yılda 4 milyon dolar civarında bir gelir bekliyoruz. Bunu tabii ki cemaatle paylaşacağız” dedi.

Mahkeme sürüyor

Öte yandan geçen yıl 6 Şubat’ta yapılan seçimin iptal edilmesi talebiyle Sarı Liste üyeleri tarafından açılan davalar sürerken, Üç Horan yöneticilerinin u-zun süreli bir anlaşma imzalamasının etik olmayacağı belirtiliyor ve Tokatlıyan Han’ın dava sonuçlandıktan sonra kiraya verilmesi isteniyor. Dava mevcut yönetim aleyhine sonuçlanırsa, seçim tekrarlanacak.

 

 

Kategoriler

Toplum Vakıflar