Şahan Sırpazan’a saygı gecesi

Feriköy Sırpots Vartanants Kilisesi’nin 150. ve Feriköy Merametciyan İlköğretim Okulu’nun 100. yıldönümü için planlanan kutlama etkinliklerinin ilki, Ermeni Kilisesi’nin en kıdemli din adamlarından biri olan Patrik Vekili Başepiskopos Şahan Sıvacıyan’a ithaf edildi.

 

28 Kasım Pazartesi günü Feriköy Kilisesi’nde, Nazar Şirinoğlu Salonu’nda yapılan etkinlikte yazarlar, gazeteciler ve dostları Şahan Sırpazan’a duydukları sevgi ve saygıyı dile getiren konuşmalar yaptı. Etkinliğe, Patrikliğe bağlı ruhanilerin yanı sıra, Ermeni Katolik Başepiskoposluğu’nu temsilen Başepiskopos Kevork Khazumyan katılırken, Başrahip Tatul Anuşyan’ın hastalığı nedeniyle etkinliğe gelemediği belirtildi.

Hınca hınç dolu olan salonda yapılan etkinlikte ilk sözü alan Okul Müdiresi Arpi Manukyan, Ermeni toplumunun okul ve kiliseleri çok önemsendiğini kaydederek, okulun eski öğretmenlerinden olan Başepiskopos Sıvacıyan’ın da bu bağlamda kendileri için özel bir yere sahip olduğunu söyledi. Manukyan, kutlamalar kapsamındaki ilk etkinliğin, Tarkmançats Bayramı ve Öğretmenler Günü’nün hemen ertesinde, 85. doğumgünü vesilesiyle Şahan Sırpazan’a adandığını belirtti.

Gecede, Feriköy Okulu öğrencileri Şant Dağlıyan, Nare Gavrilov ve Norayr Kuş, Şahan Sırpazan hakkında biyografik bilgi içeren sunumlar yaptı. Bu sırada, Sırpazan’ın hayatının dönüm noktalarına tanıklık eden kişiler, önceden yapılan görüntülü röportajlarla, salonda hazır bulunanlar ise mikrofondan ses vererek düşüncülerini paylaştılar.

Vart Şigaher, “Çok iyi bir hatip” olarak nitelediği Şahan Sırpazan’ın makaleleri ve kitapları hakkında bilgi verdi ve “Şahan Sırpazan, fikir ve gönül zengini bir insandır” dedi.

Surp Haç Tıbrevank Lisesi Müdürü Hayk Nışan, Şahan Sırpazan’ın Tıbrevank’ta müdürlük yaptığını hatırlatarak, okula ve Tıbrevank öğrencilerine olan katkılarından övgüyle söz etti.

Marmara gazetesinin başyazarı Rober Haddeciyan ise, “Aynı yıl dünyaya geldiğimiz için kıvançlıyım. Onunla fikir kardeşiyiz. Toplumun düşünsel hayatına ikimiz de katkıda bulunduk. Ondan her gün yeni bir şey öğrenebilirsiniz. Kalbi sevgi doludur. Düşman nedir bilmez, böyle bir kelime yer almaz onun sözlüğünde” dedi. Jamanak gazetesinin başyazarı Ara Koçunyan da, Şahan Sıvacıyan’la ilgili renkli anılarından söz etti. Ardından, okul öğrencilerinden oluşan koro Ermenice şarkılar seslendirdi.

Etkinliğin sonunda, Başepiskopos Sıvacıyan’ın 85. doğumgünü vesilesiyle pasta kesildi ve Feriköy Yönetim Kurulu, Şahan Sırpazan’a bir plaket sundu.

Kategoriler

Toplum Kilise