Sıranın Washington’a gelmesi bekleniyor

Soykırımın inkârını cezalandıran yasa teklifi Fransız Senatosu’nda onaylandıktan sonra, diasporanın Washington’da soykırımı gündeme getireceği belirtiliyor. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Direktörü (ANCA) Aram S. Hamparian “ışıklar Obama’nın” üstünde diyerek süreci başlattıklarını ifade ediyor.

Washington Times’da yer alan habere göre Amerikalı Ermeniler diplomasi mücadelesinin bir sonraki durağı olarak Washington’u görüyor.

Haberde Obama’nın, 1915’le ilgili kongredeki tasarıyı desteklediği;  2008 yılında henüz başkan adayıyken, küçük fakat kuvvetli bir blok olan Amerikalı Ermenilere, Beyaz Saray yarışını kazandığı takdirde katliamın bir soykırım olduğunu ilan edeceği yönünde söz verdiği hatırlatılıyor.

Washington Times’a konuşan Hamparian, Obama’yı Osmanlı İmparatorluğu’daki 1.5 milyon Ermeni’nin hayatına mal olan katliamların bir soykırım olduğunu tanımamakla suçluyor. “Senatörken desteklediği yasayı başkanken reddediyor” sözleriyle serzenişte bulunan Hamparian, Amerikalı Ermenilerin Fransa’da Senato’dan geçen tasarıyı Washington’daki girişimlerinde bir kaldıraç olarak kullanacaklarını ifade ediyor.

Hamparian, geçtiğimiz yıl içerisinde Dış İlişkiler Komitesi’ne başkanlık eden John F. Kerry’den senatodan dönen tasarısına rağmen, bu sene yeni bir tasarının Senato’daki Demokrat temsilcilerden Barbara Boxer (Kaliforniya) ve Robert Menendez’in (New Jersey) gündemine gelmesini bekliyor.

ANCA Direktörü Hamparian Fransa’dan geçen tasarıyı “prensipli bir duruş” olarak nitelerken, öte yandan Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi eski başkanı Günay Evinç tasarının ifade özgürlüğünü cezalandırdığı ve tarihi olgularla ilgili bağımsız araştırmaların önünü tıkadığı görüşünü savunuyor.

Clinton: Konunun araştırmacılara bırakılması en iyi yol

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bakanlık çalışanlarıyla yapılan bir toplantıda konuştu. Clinton, Fransa’daki İnkâr Yasası’yla ilgili, kendilerinin neden böyle bir yasa çıkarmadıkları sorusunu yanıtlarken şunları söyledi: “Yönetim olarak ifade özgürlüğünden taviz vermek istemiyoruz. Konunun araştırmacılara bırakılması en iyi yol. Bu mesele tartışılabilir ancak tarihi sorunları hükümet gücüyle çözmeye çalışmak çok tehlikeli bir kapıyı aralamak anlamına gelir.”

 

 

Kategoriler

Güncel Dünya

Etiketler

Amerikan Kongresi