Toplum Kalfayan’ı yalnız bırakmadı

Bu yıl kuruluşunun 145. yıldönümünü kutlayan Kalfayan Vakfı yararına 27 Kasım Pazar günü Kumkapı Harutyun Amira Bezciyan Salonu’nda düzenlenen Sevgi Sofrası yoğun ilgi gördü.

 

Gelirleri giderlerini karşılamayan vakfın ihtiyaç duyduğu maddi destek, yemekte toplanan bağışlarla karşılandı.

Kumkapı Surp Asvadzadzin Patriklik Kilisesi’nde Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlığında yapılan Badarak’tan sonra Kalfayan’a hizmet eden okul kurucuların, hayırseverlerin, müteveffa rahibe, öğretmenler ve öğrencilerinin ruhları için dua edildi.

Sevgi sofrasına Başepiskopos Aram Ateşyan, Azınlık Vakıflar Temsilcisi Laki Vingas, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı danışmanı Nadya Taşel, vakıf başkanları, yöneticiler ve hayırseverler katıldı.

Bütçe açığından dolayı güne sıkıntılı başlayan vakıf yöneticileri, açığın hayırseverlerin olağanüstü gayretiyle kısa sürede dengelenmesin üzerine, günü memnun tamamladı. Jaklin Ermen’in açılış konuşmasıyla başlayan programda, Vakıf Başkanı Daniel Antikacıoğlu, okula destek veren herkese teşekkür etti ve görevlerini en iyi şekilde yapmaya devam edeceklerini söyledi. Kalfayan öğrencilerinden Janet Kazancıyan ve Daniela Bakırcıoğlu’nun şiir dinletisinin ardından, anaokulu ve ilkokul öğrencileri bir dans performansı sergiledi. Okul korosunun seslendirdiği Ermenice şarkılara eşlik eden davetliler, Ermenice öğrenmek için Adıyaman’dan Kalfayan’a gelen ve Vahan Tekeyan’dan bir şiir okuyan Daniela Bakırcıoğlu’nu ayakta alkışladı.

Sırada Yenikapı var

Yenikapı Surp Tateos Partoğimeos Kilisesi’nin geleneksel isim günü kutlaması 4 Aralık Pazar günü yapılacak. Kilisede Başepiskopos Aram Ateşyan’ın katılımıyla yapılacak olan ayinde ilahileri Ortaköy Surp Asdvadzadzin Korosu seslendirecek. Badarak’ın ardından, kilise salonunda Kadınlar Kolu’nun hazırladığı sevgi sofralarına geçilecek.

Kilisenin yönetim kurulu başkanı Misak Şarklı, madağ öncesinde Agos’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Samatya’da, vakfa ait, yıkılmış bir bina var. Bu binanın yenilenmesi için kaynak arayışındayız. Bu binayı değerlendirebilirsek, elde edeceğimiz gelirle bütçe sıkıntısı yaşayan vakıflara destek aktarabileceğiz.

Vakfımızda yıllardan sonra ilk kez bir kadınlar kolu kuruldu ve geçtiğimiz hafta kermes yapıldı. Gayet olumlu tepkiler aldık. Kilisemizi daha aktif hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Kategoriler

Toplum Okullar