MEB’den Esayan’a ‘tablet’, azınlıklara serbestlik

MEB tablet bilgisayarların ve akıllı tahtaların verileceği 52 devlet okulu arasına, daha önce bu projenin dışında kalmak istemediklerini belirten azınlık okullarından Esayan'ı listeye aldı. Öte yandan Bakanlık yönetmelikteki bir değişiklikle, oturma izni olmadığı için kaçak olarak Türkiye’de bulunan azınlık mensubu çocukların, azınlık okullarına kayıt yapabilmelerinin önünü açıyor.

 

Türkiye’deki Türk vatandaşı olmayan Ermeni, Rum ve Musevi azınlık mensuplarının Türk vatandaşı olmadıkları için çocuklarına eğitim aldıramama problemleri MEB’in yeni yönetmelikteki değişiklikleri sayesinde çözüme ulaşacak.  Oturma izni alamamaları gerekçesiyle kaçak duruma düşen Ermenistanlı göçmen ailelerin çocukları, kendi imkânlarıyla bir dönem eğitimlerini sürdürmüş daha sonra Bakanlık bu eğitimlerin okul çatısı altında misafir öğrenci olarak sürdürülmesi için geçici bir izin çıkartmıştı. Bakanlık bu konudaki kalıcı çözümü yönetmelik değişikliği yapmakta buldu.

‘Vatandaş’ şartı yok

“Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği”nde değişiklik için hazırlanan taslak özel öğretim kurumlarının görüşüne açıldı. Taslağa görüşlerin alınmasının ardından son şekli verilecek ve yeni yönetmelik yayımlanacak. Yürürlükteki yönetmelikte azınlık okullarından sadece Türk vatandaşı olanlar yararlanabiliyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre Türk vatandaşı olmayan azınlık mensuplarının çocukları da azınlık okullarına gidebilecek. Mevcut yönetmelikteki azınlık okullarıyla ilgili maddenin 4. fıkrasındaki “Bu okullarda, yalnız kendi azınlığına mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çocukları okuyabilir” ifadesi çıkarılıyor. Bu durumdan yaralanacak yaklaşık 1.000 çocuk bulunduğu tahmin ediliyor. Bakanlığın yeni düzenlemesi de hayata geçtiği takdirde 12 azınlık okuluna yasal yollardan öğrenci yönleneceği için okullar da kapanmaktan kurtulacak.

44 Azınlık okulu faaliyette

Azınlık okullarında görev yapan eğitimci Alaaddin Dinçer'in hazırladığı rapora göre; 1964-1965 yıllarında azınlık okullarında 20 bin dolaylarında öğrenci bulunuyordu.

2010-2011 eğitim öğretim yılında bu sayı 3 bin 300'e kadar düştü. Rapora göre, halen 12 azınlık okulu da öğrenci yokluğu nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. 2010-2011 eğitim öğretim yılı itibariyle Ermenilere ait 23 okulda 2 bin 596 öğrenci okuyor ve 500 öğretmen görev yapıyor. Rum azınlıklara ait 19 okulda 196 öğrenci okuyor, 65 öğretmen görev yaparken,  Musevi azınlığa ait ait 2 okulda 523 öğrenci okuyor, 73 öğretmen görev yapıyor.

Esayan'a tablet ve akıllı tahta

Milli Eğitim Bakanlığı, tablet bilgisayarların ve akıllı tahtaların verileceği 52 devlet okulu arasına bir de azınlık okulu yer aldı. Daha önce azınlık okullarının proje kapsamın olmak isteklerinin yanıtsız bırakılmayacağını açıklayan MEB, Esayan Ermeni İlköğretim Okulu ve Lisesi’ni listeye aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikinci yarıyılla birlikte 17 ilde ve 52 okulda başlatacağı teknoloji hamlesi Fatih Projesi’ne özel okullar da talip oldu. Ancak İzmir’de Türkiye Özel Okullar Birliği’nin düzenlediği “Dijital Çağda Eğitim” konferansında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bu talebin şimdilik gerçekleşmeyeceğini söyledi. Bakan Dinçer, ilk parti olarak 8 bin 800 adet dağıtılacak tablet bilgisayarlar için,”Kamu okullarına dağıttıktan sonra özel okullara verebiliriz. Ama onların 4 yıl sabırla bekleyeceğini sanmıyorum. Daha hızlı bu işe geçiş yapacaklardır. Bizden beklemeyeceklerdir.”

Bakan Dinçer’in bu açıklamasının ardından VATAN’ın sorularını yanıtlayan Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, taleplerinin kabul edilmediğini belirterek, yalnızca bir Ermeni okulu olan Özel Esayan Ermeni İlköğretim Okulu ve Lisesi’nin seçildiğini kaydetti. Gülan,”Fatih Projesi kapsamında, 51 resmi okulun yanı sıra, öğrencilerinden ücret almayarak eğitim veren vakıf okulu Esayan Ermeni İlköğretim Okulu ve Lisesi de var. Milli Eğitim Bakanlığı, son yıllarda bu okulumuza kitap yardımı da yapıyordu. Şimdi tablet bilgisayar ve akılı tahtaların kullanacağı projeye onlarda dâhil edildi.” dedi. Esayan Ermeni İlköğretim Okulu ve Lisesi Müdür başyardımcısı Armağan Güven de, 6 Şubat’ta başlayacak ikinci yarıyılda okullarına 40 tablet bilgisayar gönderileceğini belirterek,”Lise bölümümüzde 150 öğrenci var. Ama tabletler 9.sınıflarımıza verilecek. 9.sınıflarımızda 40 öğrenci var ve iki şube halinde olduğu için iki de akıllı tahta gelecek.” dedi.