Dink Okulu için örnek dayanışma

Fransa’nın başkenti Paris’e bağlı olan ve çok sayıda Fransalı Ermeni’nin yaşadığı Arnouville-les-Gonesses semtinde kurulan Hrant Dink Okulu, Paris ve çevresinde yaşayan Fransa Ermenilerini bir kez daha bir araya getirdi.

 

HRANT KASPARYAN
hrantkasparyan@agos.com.tr

26 Kasım Cumartesi akşamı Arnouville’deki Charles Aznavour Salonu’nda, okul yararına bir dayanışma yemeği düzenlendi. Agos’un geceye ilişkin sorularını yanıtlayan, okul yönetim kurulu üyelerinden Setrak Aydın, “Yönetim kurulu olarak, hem ekonomik hem de organizasyon açısından gecenin başarılı geçtiğini memnuniyetle dile getirebiliriz” dedi.

Yönetim Kurulu, Kadınlar Kolu ve Gençlik Kolu’nun ortak girişimiyle düzenlenen geceye 700 kişinin katıldığını kaydeden Setrak Aydın şöyle konuştu: “Katılım bakımından, Paris ve çevresinde yaşayan Ermeni toplumu için son dönemde düzenlenen en kalabalık etkinlikti. Okul yararına yapılan dayanışma gecesi için hazırladığımız biletler, yemek için belirlediğimiz tarihten bir hafta önce tükendi.

Kolektif bir çalışmayla, yüzlerce insana masa hazırlayan Kadınlar Kolu ve organizasyona yardımcı olan gençlerimizin ortak çabası, geceyi daha da anlamlı kıldı. Lübnan’dan davetlimiz olarak Paris’e gelen Ararat Aharonian’ın performansı, geç saatlere dek süren geceye renk kattı.”

Gazetemizin kurucusu Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de katledilmesinin ardından Fransa Ermenilerinin girişimleriyle aynı yıl Arnouville’de kurulan Hrant Dink Okulu, 62 öğrencisiyle beş yıldır eğitim veriyor. Fransızcanın yanı sıra Ermenice anadil eğitimi de verilen okulda, bölgedeki diğer okullarda öğrenim gören 70’e yakın öğrenciye ders saatleri dışında etüt imkânı sağlanıyor.