Jirayr Ohanyan’ın anısına yakışır turnuva

Şişli Spor Kulübü’nün, Türkiye satranç camiasının duayen isimlerinden Jirayr Çakır Ohanyan anısına düzenlediği turnuva 25-27 Kasım tarihleri arasında Swis Otel’de yapıldı.

 

Kalde’nin ana sponsorluğunda düzenlenen, 200 sporcunun katıldığı turnuvada, ‘Grand Masters’ (Büyük Ustalar) kategorisinde şampiyonluğu Hrant Melkumyan aldı. 1945 yılında Şişli Spor Kulübü’nde satranç şubesinin açılmasını sağlayan, 1964 yılında kulübün başkanlığına seçilen, sonraları Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) başkanlığı da dahil olmak üzere pek çok görev alan Jirayr Ohanyan’ın anısına, bu yıl ikincisi düzenlenen turnuva 25 Kasım’da yapılan bir törenle başladı. Törene, Jirayr Ohanyan’ın kızları Jilda Muratoğlu, Linda Ohanyan Çakır ve torunları Sayat ve Şila Muratoğlu’nun yanı sıra TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı da katıldı. Jirayr Usta’ya duyduğu saygıdan dolayı Arnavutluk’ta düzenlenen bir turnuvaya ara vererek açılışa katılan Yazıcı, konuşmasında Türkiye’de satrancın gelişmesinde Ohanyan’ın büyük katkılarının olduğunu söyledi. Satranç turnuvalarının genelde köhne mekânlarda yapılmasından yakınan Yazıcı, turnuvanın böylesi güzel bir ortamda yapılıyor olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek Şişli Spor Kulübü’ne teşekkür etti. Açılış seremonisinin ardından, Sayat Muratoğlu’nun gonga vurmasıyla turnuva başladı.

Üç ayrı kategoride karşılaşmaların yapıldığı turnuvada, karşılaşmaların çekişmeli geçtiği Grand Masters bölümünde şampiyon, 8,5 puan toplayan Ermenistanlı Hrant Melkumyan oldu. Bu kategoride Sergei Zhigalko ikinci, Vasıf Durabeyli ise üçüncü sırada yer aldı. Turnuvanın birincisi 1500, ikincisi 1250, üçüncüsü ise 1000 dolar para ödülü kazandı

A kategorisinde Ermenistanlı Armen Grigoev, B kategorisinde Şişli Spor Kulübü sporcularından Ahmet Ata Caglar birinci oldular. A ve B kategorilerinde dereceye giren yarışmacılara ise toplamda 6000 TL ödül verildi.

Ödül töreninde konuşan Şişli Kulübü Başkanı Karun Kovan, turnuvanın düzenlenmesi için emek veren Arno Garabetyan, Sarven Çakmak, Sezar Merdin, Arsen Tokatlıoğlu ve Sayat Tuğlacı’ya, sponsorlara ve hakemlere teşekkür etti.

Kategoriler

Toplum Spor Gençler