Sarkozy'nin yeni hamlesi hazır

Fransız Millet Meclisi ve Senatosu'ndan geçen inkâr yasasının bazı milletvekili ve senatörler tarafından iptal için Anayasa Konseyi'ne taşınması Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi çileden çıkarttı. Konsey'in 'inkâr' yasasını iptal etmesi durumunda Sarkozy, yeni bir metin hazırlatacak.

 

Sarkozy bu sabah düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, bazı bakanlarını yasa metnini yeterince savunmadıkları için eleştirdi. Yasa girişimi daha önce Dışişleri bakanı Alain Juppé ile Tarım bakanı Bruno Le Maire tarafından açıkça eleştirilmişti.

Toplantıya katılan bir bakanın Fransız medyasına yaptığı açıklamaya göre, Sarkozy, Anayasa Konseyi'nin yasayı sansürlemesi halinde, bazı kesimlerin Yahudi soykırımının inkârını suç sayan yasayı sorgulatmak isteyebileceklerini söyledi.

Yeni yasa metni hazırlatacak

Aynı kaynaklar, Sarkozy'nin, Anayasa Konseyi'nin yasayı sansürlemesi halinde aynı konuda derhal yeni bir yasa metni hazırlatacağını söylediğini de aktardı.

Öte yandan, Anayasa Konseyi'ne başvuru için imza veren iki iktidar partisi milletvekili, Fransız hükümetinden Anayasa Konseyi önündeki süreci hızlandırmasını istedi. Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin iktidar partisi üyesi Eric Straumann ve Jean-Philippe Maurer, 'olası ve temelsiz gerginliklerin önlenmesi amacıyla' hükümetin süreci 8 güne indiren yetkisini kullanmasını istediler.

(ntvmsnbc)

 

Kategoriler

Güncel Dünya