Gezici’de Arap Baharı, atölye ve paneller var

2 Aralık Cuma günü başlayacak olan Gezici Festival, Ankaralı sinemaseverleri, bu yıl da film gösterimlerinin yanı sıra, atölye, söyleşi ve panellere davet ediyor. Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak olan gösterimler ücretsiz, söyleşi ve paneller de herkese açık olacak.

 

Gezici Festival, ‘Bahar İsyancıdır’ bölümünde 2011 yılında başlayan ve kısa sürede dünya çapında bir dönüşüm yaratan ‘Arap Baharı’nı, film gösterimleriyle beraber bir panelle de tartışmaya açacak. 3 Aralık’ta Alman Kültür Merkezi’nde yapılacak olan panelde Can Ertuna, Emrah Göker ve Foti Benlisoy, Koray Löker’ün moderatörlüğünde, ‘Arap Baharı’nı farklı boyutlarıyla ele alacaklar.

‘En Heyecanlı Yeri’ adlı sinema programını hazırlayan ve sunan Ceylan Özçelik, 4 Aralık’ta bir sinema programı yapmanın inceliklerini sinemaseverlerle paylaşacak.

‘Gezici Kitaplık’a bu yıl eklenecek, ‘Sınıf İlişkileri: Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?’ adlı kitapta sınıf kavramı masaya yatırılıyor. Konu, 4 Aralık’ta yapılacak olan, Prof. Dr. Korkut Boratav, Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse ve Dr. Serdal Bahçe’nin katılacağı bir panelle de tartışmaya açılacak. Sinema Laboratuarı, Senaryo Grubu’nun 5 Aralık’ta düzenleyeceği iki saatlik bir atölye yapılacak. Kültürel ve görsel araştırmaların yanı sıra anlatıbiliminin de tanınmış isimlerinden olan, akademisyen ve eleştirmen Mieke Bal, 6 Aralık’ta Michelle Williams Gamaker’la birlikte gerçekleştirdiği son filmi ‘Deliliğin Uzun Tarihi’nin gösteriminin ardından, ‘Kültürün Suskunlaştırdığı’ teması çerçevesinde bir ‘ustalık kursu’ verecek.

8 Aralık’a kadar Ankara’da sürecek olan festival, 9-12 Aralık tarihleri arasında Sinop’a, 14-18 Aralık’ta da İzmir’e konuk olacak.

Kategoriler

Kültür Sanat Sinema