Ayrımcı sorunun akıbeti muğlâk

Seviye Belirleme Sınavı’ndaki (SBS) Ermenilere yönelik ayrımcı sorunun oluşan tepkiler üzerine iptal edileceğini duyurulmasına rağmen, yetkililer bugüne kadar sorunun iptal edilip edilemediği bir yana incelenip incelenmediği konusunda net bir bilgi vermedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü topu birbirlerine atıyorlar.

 

Emre Ertani

emreertani@agos.com.tr

Seviye Belirleme Sınavı’ndaki (SBS) Ermenilere yönelik ayrımcı sorunun oluşan tepkiler üzerine iptal edileceğini duyurulmasına rağmen, yetkililer bugüne kadar sorunun iptal edilip edilemediği bir yana incelenip incelenmediği konusunda net bir bilgi vermedi. Konuyla ilgili olarak bilgi almak için görüştüğümüz İl ve İlçe Milli Eğitim yetkilileri sorunun akıbeti konusunda muğlâk ifadeler kullanarak topu birbirlerine attı.

13 Ocak Cuma günü, Bakırköy ilçesinde yapılan sınavda Ermenilere yönelik ayrımcı bir soruyu fark eden öğretmen Sami Evren, sınavı yapamayacağını belirten bir dilekçeyi okul yönetimine vererek sınavı terk etmişti. Ardından Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okul müdürlerinin tepkisi üzerine sorunun iptal edildiğini açıklamıştı. Fakat ayrımcı soru iptal edilmediği, İlçe Milli Eğitim’in talebi üzerine incelenmek üzere İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığı açıklanmıştı. Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Başkanı Hasan Yıldız, 18 Ocak’ta Agos’a yaptığı açıklamada soruyu incelenmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiklerini söylemiş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ahmet Molak ise, ilçeden gelen yazı sonucunda müfettişlerin konuyu inceleyeceğini ifade etmişti. İnceleme ilgili son durumu sorduğumuz Molak, “O bölüme konuyla ilgili arkadaşımız izinli olduğu için bir günlüğüne ben bakmıştım ve size yardımcı olmuştum. Görevli arkadaşımız izinden sonra başka bir kuruma tayin edildi. Konu ne oldu bir bilgim yok” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnceleme-Soruşturma ve Değerlendirme Bölümü Şef’i Hatice Coşkun ise, konuyla ilgili herhangi bir inceleme talebinin kendilerine ulaşmadığını, kendisinin böyle bir konudan haberdar dahi olmadığını ifade etti. Coşkun, “Bakırköy İlçe Milli Eğitim’in bu talebi gönderdiği tarihi öğrenirsenirseniz yardımcı olabilirim” dedi. İlçe Milli Eğitim’den konuştuğumuz yetkili ise, adını dahi vermedi ve hiçbir açıklama yapamayacaklarını, gerekli bilgi için İl Milli Eğitim’le görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Sorunun cevabı içinde

Bakırköy’deki tüm okullarda 13 Ocak’ta yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) Sosyal Bilgiler bölümünün ilk sorusu, Radikal gazetesinin 23 Aralık tarihli manşeti göndermede bulunuyordu. Gazetenin, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yasa teklifini hazırlayan milletvekili Valerie Boyer ve Ermeni siyasetçi Patrick Devedjian’ı hedef alan “Les Miserables” (Sefiller) manşeti, soru metninin üst kısmına yerleştirilmişti. Bu manşet altındaki soru ise şöyleydi:

“Mondros sonrasında kurulan ve amacı dünya kamuoyuna Ermenilerin yaptığı zulümler hakkında belge ve Fransızca eserler yayınlayarak etkilemek olan aşağıdaki hangi Cemiyet daha etkili olsaydı bugün Ermeni meselesi ile ilgili bu gazete haberi yayımlanmayabilirdi?”

Cevap şıkları ise şu şekilde sıralanıyordu:

a.      Kilikyalılar Cemiyeti

b.      İzmir Müdafa-i Hukuk Cemiyeti

c.      Milli Kongre Cemiyeti

d.      Trakya Paşaeli Cemiyeti