Humus'ta Mevlit Kandili gecesi katliam

Suriye'nin Humus kentinde Mevlit Kandili gecesi gerçekleştirilen saldırılarda 337 kişinin yaşamını kaybettiği, bin 300 kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Saldırıda 2 caminin içine sığınanların üzerine yıkıldığı söylenirken, Suriyeli aktivist Ebu Sabah; 'Evler havan topu ve tank ateşi ile bombalanıyor' diyor.

Suriye'nin Humus kentinde, güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 200'den fazla kişinin öldüğü, 500 kadar kişinin de yaralandığı bildirildi. Daha sonra yapılan bir açıklamada ise ölü sayısının 217'şe çıktığı belirtildi. El Arabiya ise daha vahim iddiada bulundu. Ölü sayısının en az 416 olduğunu belirten El Arabiya televizyonu muhaliflerin misilleme için toplandığını belirtti. Şam yönetimi ise saldırılarla ilgisi olmadığını açıkladı.

 

Mevlit Kandili gecesi

Mevlit Kandili gecesinde yapılan bu katliam, Suriye yönetiminin ülkede sosyal hareketlerin başladığı ilk günden bu yana yaptığı en kanlı saldırı oldu.

Sabah'ın haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü, Suriye ordusunun, Humus'un El Halidiye bölgesini bombaladığını, ölü sayısının 260'a yükseldiğini duyurdu. Öte yandan El Arabiya televizyonu ise Humus'ta ölenlerin 337'ye yükseldiğini ifade ederek, bin 300'den fazla yaralı olduğunu aktardı. Şehrin savaş alanına döndüğü saldırılarda iki caminin yıkıldığı ve cami enkazından onlarca cesedin de çıkarıldığı vurgulandı.

Aktivistler, Suriye ordusunun Humus'un El Halidiye bölgesine gece gerçekleştirdikleri operasyonda 300 havan topu attıklarını ve şehrin cesetlerle dolu olduğunu iddia ediyorlar.

Görgü tanıklıklarına göre şehrin her yanında yardım çağrıları geliyor. Çok sayıda ölü ve yaralı olduğu için sağlık ekipleri tıbbi malzeme eksikliği yaşandığı belirtiliyor. Halktan özellikle kan bağışında bulunma çağrısı yapılıyor.

Şam yönetimi ise saldırılarla ilgisi olmadığını açıkladı. Devlet haber ajansı SANA'nın haberine göre, videolarda gösterilen cesetler kaçırılan ve öldürülen askerlere ait.

 

'Bize yardım eden hiç kimse yok'

Humus Yerel Koordinasyon Komitesi sözcüsü Ebu Abdullah, El Cezire televizyonuna yaptığı telefon bağlantısında Suriye ordusunun, Humus'un Halidiye mahallesini havan topuna tuttuğunu ve ağır silahlar kullandıklarını belirtti. Müslüman ülkelere seslendiğini kaydeden Abdullah, 'Neyi bekliyorsunuz? Burada insanlar ölüyor. Rusya bizden ne istiyor? Arap Birliği neyi bekliyor? Birleşmiş Milletler neyi bekliyor? İnsanlık nerede?' diye tepki gösterdi.

Suriyeli aktivistlerden Halid Ebu Sabah, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Suriye'de en kanlı gecelerden birisinin yaşandığını, ordunun 300'den fazla havan mermisi ile Halidiye mahallesini bombaladığını aktardı. Yaralı sayısının 700'ü aştığını iddia eden Ebu Sabah; 'Evler havan topu ve tank ateşi ile bombalanıyor. İnsanlar ölüyor, çok sayıda yaralı var. Humus kan gölü haline geldi. İnsanlar camileri doldurup Allah'a yalvarıyor. Çünkü bize yardım eden hiç kimse yok. Neden kimse bizim sesimizi duymuyor? İnsanlar nerede? Buna daha ne kadar sessiz kalınacak?' diyerek isyan ediyor.


Camiler sığınanların üzerine yıkıldı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü lideri Rami Abdulrahman, görgü tanıklarından elde ettiği bilgiye göre, 138 kişinin Halidiye'de, 79 kişi ise Humus kent merkezinde öldürüldü. Abdulrahman, bölgedeki en az 36 evin içinde insanlar varken yerle bir edildiğini ifade etti.

Basın kuruluşlarına ulaşan Humuslu aktivistler, 'Hiçbir yardım alamıyoruz. Ambulans ya da başka birşey yok. 60 kişi kapasiteli iki hastane var ancak orası da 300 kadar yaralıyla doldu' derken, 'Yıkılan iki camiden 100 ceset çıkarttık'larını belirtiyor.

 

Suriye Büyükelçilikleri önünde gösteriler

Saldırıların ardından dünyada Suriye Büyükelçilikleri önünde gösteriler yapıldı. 11 aydır devam eden iç çatışmalarda en kanlı günün ardından Kahire, Londra ve Kuveyt'te Suriye büyükelçilikleri önünde Beşar Esad karşıtı gösteriler düzenlendi.

Kahire'deki gösteride büyükelçiliğin kapısı kırıldı. Muhalifler elçiliği basıp bilgisayarları ve mobilyaları kırdı. Elçiliğin ilk katında yangın çıktığı kaydediliyor.

Türkiye'de eğitim gören, Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu üyesi bir grup öğrenci, sabaha karşı saat 05.00 sularında, Suriye'nin Ankara Büyükelçiliği önüne gelip Humus'taki katliamı protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Muhammed Mahlik adlı Suriyeli öğrenci, ülkedeki olaylarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirterek, seslerini duyurmak için protesto eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Öte yandan Tunus'un Suriye Büyükelçisi sınır dışı edildi.

 

BM Planı görüşmeleri tıkanmıştı
Katliamın zamanlamasıyla ilgil olarak, BM'deki Suriye görüşmeleriyle aynı zamana denk gelmesine dikkat çekiliyor. Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın ikna edilememesi üzerine, Suriye ile ilgili BM planı görüşmeleri tıkanmıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov verdiği bir röportajda batı tarafından desteklenen planın Güvenlik Konseyi'nde oylanması halinde veto edeceklerini söylemişti.

Birleşmiş Milletler'e göre Mart 2011'den bu yana Suriye'de 5400 kişi öldü.

 

Cenazeler kaldırılıyor

Suriye'de dünkü katliamda ölenlerin görüntülerinin yayınlandığı söyleniyor.

El Halidiye bölgesindeki katliamın ardından cenazelerin başında duran kadınların zılgıt çekerek ağladıkları görülüyor. Katliam haberinin duyulmasıyla Suriyeli muhalifler sokaklara çıkarak Esad rejimi ve rejim yanlısı çetelere karşı Allah'tan yardım diledi. (vE)