Valilik ve Belediye yıkımı telafi edeceklerini açıkladı

Malatya Ermeni Mezarlığı'nda dün gerçekleştirilen ve tepkilere neden olan yıkımın, görevliler arasındaki iletişimsizlikten kaynaklandığını açıklayan yetkililer yapılan hatanın mutlaka telafi edileceğini söyledi. Yetkililer konuyla ilgili soruşturmanın ise devam ettiğini belirtiyor. Öte yandan CHP’li Akkiraz Başbakan Erdoğan’a hitaben yazılı olarak cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi verdi.

Malatyalı Ermenilerin bağışlarıyla şehirdeki Ermeni Mezarlığı içinde yaptırılan bekçi konutu, gasilhane ve son dua yerinin, Malatya Belediyesi yıkım ekipleri tarafından yıkılmasının ardından Valilik ve Belediye’den açıklamalar geldi. 

Konuyla ilgili Malatya Belediyesi tarafından bugün yapılan basın açıklamasında, Malatya Ermeni Mezarlığı’nda yapılan yıkımın, belediye ekipleri arasındaki iletişim kopukluğundan kaynaklandığını ve amacını aştığı kaydedildi. Yıkımın sorumlularını bulmak üzere tahkikatın devam ettirildiğini belirten yetkililer, yanlışlıkla yıkıldığı söylenen gasilhane ve son dua yerinin yeniden yapılmasında belediye tarafından tüm kolaylıkların sağlanarak destekleneceği belirtildi.

Açıklamada hiçbir etnik ve dini gruba karşı ayrımcı bir tavrın söz konusu olmayacağı belirtilirken, bekçi evi olarak düşünülen yapıyla ilgili şikayet ve ihbarlar bulunduğu ve yıkımın aslında sadece bu yapı için söz konusu olduğu kaydedildi.

Vali Saran: Amacı aşan bir sonuç ortaya çıktı

Vali Ulvi Saran ise konuyla ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı değerlendirme de, kendisinin yıkım konusunda bir talimatını olmadığını belirterek, 'Ortada bir imar mevzuatı çerçevesinde yapılan bazı yapılar var. Konuyla alakalı bizim her hangi bir talimatımız yok. Düzenlemenin yıkımı konusunda bir talimatımız yok.” dedi.

Belediye Başkanı ve Emniyet yetkilileriyle bir toplantı düzenleyerek konuyla ilgili bilgi isteyeceğini belirten Saran,'Yapılan şey kilise değil. Neticede orada bir din mensuplarının, dinlerine bağlı insanların vefat eden yakınlarının mezarları var. Dolayısıyla mezarların bulunduğu yer de dini vecibeler gereği yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülüklere cevap verecek bir takım ünitelerinin olması son derece doğal. Bunların yapımı esnasında imar planının gerektirdiği kriterlere göre hareket edilmesi gerekiyordu. Burada bazı imar mevzuatının gereklerini aşan noktalar vardı, belki onların yıkılması ile ilgili bir uygulama yapılması gerekiyordu. Sanıyorum, onu aşan bir sonuç ortaya çıktı. Eğer mevzuata aykırı yapılaşmanın dışındaki, onu aşan bir durum varsa, onun telafisi için onun gerekeni yapacağız' şeklinde konuştu.

Akkiraz’dan Erdoğan’a soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, Malatyalı Ermeniler tarafından yaptırılan Ermeni Mezarlığı'ndaki gasilhanenin belediye tarafından yıkılması ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazılı olarak cevaplandırması için soru önergesi verdi.

CHP'li Akkiraz'ın soru önergesi şöyle:

'Malatya'da Ermeni vatandaşlar tarafından paraları kendilerince ödenerek yapılan Ermeni Mezarlığı'ndaki gasilhane belediye tarafından yıkılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarının inançsal kimlikleri üzerinden ayrım yapmadan herkese eşit davranmayı kurucu felsefesinde benimsemiştir. Bu bilgiler ışığında;

1.Ermeniler, inançsal ihtiyaçlarını giderme konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan hizmet almakta mıdır?

2.Malatya gibi inançsal hassasiyetin yüksek olduğu, hatta Zirve Yayınevi katliamı gibi olayların yaşandığı bir şehirde azınlık kapsamında olan Ermenilerin inançsal güvenliği sağlanmakta mıdır?

3.İleri demokrasi Cemevi yıkmak, Ermenilerin gasilhanelerini yıkmak olarak adlandırılabilir mi?

4.Dindar bir nesil yetiştirme konusundaki hassasiyetiniz, İslamın farklı yorumları ve azınlık inançları konusunda nasıl bir yöntem izleyecektir?

5.Malatya'da yaşanan bu elim olayın failleri konusunda soruşturma açacak mısınız?'