Egemen Bağış: "Türk bilimadamları soykırım olmadığını gösteriyor"

El Cezire televizyonuna konuşan AB Bakanı Egemen Bağış, Ermeni Soykırımı üzerine soruları yanıtladı. Bağış, 'tarihçiler incelesin' argümanını dillendirirken, Türk bilimadamlarının bunun bir soykırım olmadığını 'açıkça gösterdiğini' iddia etti. Egemen Bağış 'Neyin soykırım olduğunu kim belirleyebilir?' diye sordu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, El Cezire İngilizce kanalında yayımlanan 'Talk to Al Jazeera' adlı programa konuk oldu.

Egemen Bağış, Türkiye'nin Ermeni hükümetine tüm arşivlerin açılarak tarihçiler tarafından incelenmesi teklifi yaptığını hatırlattı, 'Ama maalesef, Ermeni hükümeti bu teklifi kabul edecek kadar cesur olamadı' dedi.

Türkiye'nin AB üyeliği ve Fransa'da kabul edilen ve 1915 olaylarının reddini suç sayan yasa ile ilgili soruları yanıtlayan Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ermenistan hükümetine yazılan mektubu hatırlattı.

Tarihçiler incelesin diyen ilk Türk politikacısı Başbakan

Bağış, 'Başbakanımız, Ermeni hükümetine mektup yazarak 'Siz kendi tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız ben de hazırım. Gelin tüm arşivlerimizi açalım, iki ülkenin ve üçüncü ülkelerin tarihçilerinden oluşan bir komisyon kuralım, bu konuyu bilimsel, tarihi, siyasi ve antropolojik yönleriyle inceleyelim. Bu bilimadamları bir rapor hazırlasınlar. Bu rapora bakalım ve kararımızı verelim' diyen ilk Türk politikacısıdır. Ama maalesef, Ermeni hükümeti bu teklifi kabul edecek kadar cesur olamadı' şeklinde konuştu.

'Türk bilimadamları soykırım olmadığını gösteriyor'

'1915'de olan olaylar için gelecekte özür dilemeyi düşünüyor musunuz?' sorusuna Bağış, 'Eğer oybirliğiyle kabul edilmiş tarihi ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçekse neden olmasın. Hangi milletin tarihi yüzde 100 temiz diyebiliriz- Geçmişinde karanlık bir dönem ya da acılar olmayan bir tek halk söyleyebilir misiniz bana? Önce ne olduğunu ortaya çıkarmamız lazım. Bizim arşivlerimiz, Türk bilimadamlarının incelediği arşivler, bir soykırım olmadığını açıkça gösteriyor' iddiasında bulundu.

'Neyin soykırım olduğunu kim belirleyebilir?'

Bağış, 1915 olayları sırasında 1,5 milyon Ermeninin öldüğü iddiaları konusunda, 'Kimileri öyle diyor ama bu konuda kitap yazan Justin McCarthy'ye göre 650 bin Ermeni öldü ama aynı zamanda 2 milyon Müslüman hayatını kaybetti. Bu I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir iç savaştı. Neyin soykırım olduğunu, neyin olmadığını kim belirleyebilir?' diye sordu.

Bağış, şöyle devam etti:

'Bu yüzden diyorum ki, 1915'te Osmanlı İmparatorluğu'nun en yakın müttefiki Alman İmparatorluğu idi. Merak ediyorum, Alman arşivlerinde neler yazıyor. İddia edilen olayların meydana gelmesinden 22 yıl önce yani 1893'te kurulan Ermeni Devrimci Federasyonu'nun, ABD'nin Boston kentinde çok büyük arşivleri bulunuyor. Bu arşivleri sadece Ermeni tarihçilerin incelemesine izin veriliyor. Bu arşivlerde ne var, merak ediyorum. Fransızlar kendi arşivlerine baksın ve 1915'te büyükelçileri neler rapor etmiş, söylesin. İngilizler, Ruslar, yani Osmanlı sarayında çok etkili olan bütün bu ülkeler arşivlerini açsın ve bir kanıya varmadan önce bunları uluslararası gözlemcilerle ve bilimadamlarıyla paylaşsın.'

'Türkiye'nin atacağı adımları izleyin ve görün'

Bağış, Fransa'da soykırımı inkar yasasının Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından imzalanması durumunda Türkiye'nin ne tür adımlar atacağının sorulması üzerine 'Hayal gücünüzü kullanın' dedi. Fransa Anayasa Konseyi'nin yasayı iptal edeceğini ümit ettiğini belirten Bağış, ısrarlı sorular üzerine Türkiye'nin atacağı adımları şimdi açıklamayacağını söyledi ve 'İzleyin, görün' şeklinde konuştu.

Türkiye AB'nin işsizliğini üstlenmek zorunda değil

Bağış, Türkiye'nin AB'ye her iki taraf da hazır olduğunda katılacağını ifade ederek, AB'nin Avrupa kıtasında insanlık tarihinin en büyük barış projesi olduğunu, Türkiye katıldığında bunun küresel bir barış projesi halini alacağını söyledi.

Avrupa'daki ekonomik kriz için Türkiye'nin önemini hatırlatan Bağış, 'Çünkü Türkiye, Avrupa için yaklaşan birçok sorunun ve zorluğun anahtarıdır. Avrupa bir ekonomik krizde ve Türkiye Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi' dedi.

'Türkiye AB'ye üye olamaz çünkü Müslüman bir ülke diyenlere ne dersiniz?' sorusu üzerine Bağış, 'Bence hayatlarının en büyük hatasını yapıyorlar. Çünkü önümüzdeki 10 yıl içinde Avrupa nüfusunun yüzde 10'u Müslümanlardan oluşacak' dedi. Bağış, bu iddianın artık anlamını yitirmiş bir tez olduğunu ifade ederek, 'Eğer öyle olsaydı, Türkiye'ye müzakere tarihi verilmemeliydi, Gümrük Birliği'ne üye olamamalıydı, Avrupa'nın savunma ve güvenlik projelerine katkı yapmamalıydı, ticaretinin yarısını Avrupa ile yapmamalıydı' dedi.

Avrupa'nın şu anda içinde bulunduğu ekonomik krizin kendi kurallarını uygulamadığı için yaşandığını kaydeden Bağış, 'Biz önceden üye olmuş olsaydık, onları uyarmış ve belki de bu durumu önlemiş olacaktık. Ayrıca, üye olmamız onların borçlarını ve işsizlik sorununu üstleneceğimiz anlamına gelmiyor' ifadelerinde bulundu.(vE)

(AA)