Zürih'te Egemen Bağış'a 'soykırım yoktur' soruşturması açıldı

Zürih Savcılığı, Egemen Bağış'a soruşturma açtı. Egemen Bağış'ın 'Soykırım yoktur' ifadeleriyle ilgili Zürih savcılığı ön soruşturma başlattı. Bağış, Davos'ta basın mensuplarına konuşup '1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar' ifadelerinde bulunmuştu.

Zürih Savcısı Braunschweig, Bağış'ın Zürih'te söylediği 'Ermeni soykırımı yoktur. Gelsin beni tutuklasınlar' sözleri üzerine ön soruşturma başlattı.

Bağış İsviçre'de kendisine soykırımı inkar yasası sorulduğunda; ''Bu konuda sayın Başbakanımız (Recep Tayyip Erdoğan) gerekenleri söyledi. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Fransa'da akıl sahiplerinin akıl sahibi olmayanlardan fazla olduğuna inanıyoruz. İsviçre de bildiğimiz kadarıyla sözde soykırımı reddetmenin suç olduğu bir ülke. Biz bugün İsviçre'deyiz ve ben diyorum ki 1915 olayları soykırım değildir. Gelsinler beni tutuklasınlar. Bu tür çabaların ben yaşama şansı olduğuna inanmıyorum. Bunlar bir kağıt parçasından öteye gitmez'' şeklinde cevap vermişti.

Bağış: önce soruşturma tamamlansın

Egemen Bağış, basın müşaviri Cihangir Şahin aracılığıyla, konu ile ilgili olarak konuşmayacağını ön soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğini söyledi.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı Doğu Perinçek, 2005 yılında Lozan'da verdiği konferansta Ermeni Soykırımı'nı yalanladığı için İsviçre mahkemeleri tarafından yargılanmış ve mahkum edilmişti. 2008 yılında AİHM'ye başvuran Penrinçek'i halen devam eden davada Türkiye hükümeti savunacak. (vE, BK)

 

 

Etiketler

Zürih