Bağış’a soruşturmaya Dışişleri’nden tepki

Bağış'a Soruşturma Dışişleri'ni Harekete Geçirdi. Bakan Bağış'a 'soykırım yok' soruşturması başlatan Zürih savcısına hükümetten sert tepki geldi. İsviçre Büyükelçisi, Dışişlerine çağırıldı.

TRT'nin haberine göre Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'a 'soykırım yok' dediği için soruşturma başlatan Zürih Savcısı'na tepki büyük...

İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve izahat istendi.

Zürih Savcısı'nın 'soruşturma' talebi Ankara'da tepkiyle karşılandı.

Siyasilerin tepkilerinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı hemen İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Raimund Kunz'u çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Kunz'a kararın kabul edilemez olduğu söyledi ve acil izahat istedi.

Büyükelçi'nin Zürih ile görüştükten sonra Dışişleri Bakanlığı'na bir açıklama yapması bekleniyor.

İlk Tepkiler

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'a 'soykırım yok ' dedi, İsviçre soruşturma başlattı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'İsviçre fazla özgürlüklere tahammülü olmayan bir ülke. Ama onlar da öğrenecekler' derken; Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ' Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına soruşturma açmak Zürih Savcısı’nın haddine düşmez ' dedi.

Bekir Bozdağ, 'Oralar da hukuk devleti anlayışının ne kadar gerilerde olduğunu ve demokratik anlayışında ne kadar gerilerde olduğunun bir göstergesidir. Bir bakan kendi görüşünü söyleyemeyecek mi? Bir ülkenin bakanı başka bir ülkede görüşürken konuşurken orayla ilgili o ülkede yaşananlar ile ilgili veya kendi düşünceleri ile alakalı görüşlerinin ifade edemeyecek mi? Bu kadar saçma bir şey olamaz. Bağış özgür bir ülkenin bakandır. Öyle gözüküyor ki ifadesini kullandığı ülke fazla özgürlüklere tahammülü olmayan bir ülke. Ama onlarda öğrenecekler.' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, 'Sayın Egemen Bağış Tarihsel bir konuda düşüncesini söylemiş. TC'nin bir bakanının fikir hürriyeti bağlamında soruşturma açmak Zürih savcısının haddine düşmez. Zürih savcısı kendisini herhalde engizisyon mahkemesinin başkanı zannediyor.  Mahkeme yoluyla tarihsel bir meselede nasıl düşünüleceğine karar vermek siyaset yoluyla fikir hürriyetinin üzerine ambargo uygulamaktır. Cumhuriyet savcısının yaptığı bu uygulama ambargo engizisyon dönemine dönmekten başka bir şey ifade etmez. ' dedi.

 

 

Etiketler

Zürih