Anonymous '1915'i tanımaları için Türkiye ve ABD'ye süre verdi

Bilgiye erişim ile ifade özgürlüğü haklarının savunucusu siber aktivist grup Anonymous, Ermeni Soykırımını tanıyana kadar Türkiye’nin resmi sitelerine saldırı düzenleyeceğini açıkladı. Hacker grubu ABD’ye de soykırımı tanıması için bir yıl süre verdi. Grup daha önce internet filtresi uygulaması nedeniyle de Türkiye'de resmi sitelere saldırmıştı.

Dünyaca ünlü siber aktivist grup Anonymous, Türkiye ve ABD hükümetlerine Ermeni soykırımını tanımaları çağrısı yaparak aksi halde resmi sitelere saldırı düzenleyeceğini bildirdi.

Türkiye ve ABD devletleri uyarıldı

YouTube üzerinden yayınladıkları 25 Ocak tarihli videoda; ‘Operation Armenian Genocide’ (Ermeni Soykırımı Operasyonu) adlı videoda, “1915’te Türkler milyonlarca Ermeniyi öldürdü. Şimdi bu eylemlerinizin bedelini ödemek zorundasınız. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 2 milyon insan Türkler tarafından öldürüldü ve siz hâlâ soykırım işlendiğini inkar ediyorsunuz. Fransa’ya karşı protestolarınız işe yaramayacak. Fransa yüzlerce tarihçinin desteklediği yasa tasarısını kabul edecek. Avrupa Birliği’ne katılamadınız ve asla da katılamayacaksınız. Bu size bir uyarıdır. Soykırımı tanıyana kadar Türk hükümetinin internet sitelerini hedef almaya başlıyoruz” deniliyor.

Mesajda ABD’ye ise bir yıl içinde Ermeni soykırımını tanıma süresi veriliyor ve Amerikan hükümeti şu sözlerle uyarılıyor: “Her dört yılda bir ABD’de başkan olmak isteyen tüm devlet yetkilileri Ermeni halkına soykırımı tanıyacağını söylüyor. Ancak ABD hâlâ soykırımı tanımadı. Eğer bu gelecek yıl da devam ederse ABD’nin de resmi sitelerini hedef almaya başlayacağız. Ermeni Soykırımı Operasyonu başladı.” Video, grubun “Biz Anonymous’uz, Biz lejyonuz. Biz affetmeyiz. Biz unutmayız. Bizi bekleyin...” sloganı ile son buluyor. Anonymous’un oprerasyonu için twitter’da da ‘OpArmGenocide’ adı ile hesap açıldı.

Dünyanın dört bir yanında üyeleri bulunan Anonymous’un lideri ve hiyerarşik bir düzeni bulunmuyor. Grubu meydana getiren üyelerin bireysel kimlikleri bilinmiyor. Çeşitli paylaşım sitesi ve forumların alt kültürü olarak ortaya çıkmış katılımcı bir kolektif akıl olarak tanımlanıyorlar.

Eylemleri

Anonymous daha önce de YouTube’un sansürlenmesi ve internet filtreleme uygulaması nedeniyle Türkiye’nin resmi sitelerine saldırılar düzenlemişti. 13 Haziran 2011'de bu eyleme karıştıkları iddiasıyla İstanbul ve Ankara'nın da dahil olduğu birçok şehirden 32 kişi göz altına alınmıştı.

Online kolektif, büyük tepkiler sonucu geri çekilen SOPA gibi korsan karşıtı, fakat ABD devletine denetimsiz ve gerekçesiz sansür olanağı tanıyan yasa tasarılarını da protesto ediyor. Aynı zamanda Wall Street'te başlayıp birçok şehre yayılan işgal hareketlerine de destek veriyor.

Öte yandan topluluğun üyelerinin bireysel kimliklerinin, topluluğun kendi içinde de paylaşılmaması 'Anonymous' etiketiyle yapılan tüm eylemlerin merkezi bir otorite tarafından örgütlenmediği anlamına geliyor. YouTube'da yeni yayınlanan 'Ermeni Soykırımı Operasyonu' videosu için bunun resmi bir Anonymous operasyonu olmayabileceğine dair yorumlar da yapılıyor.

Anonymous'un saldırıları hedef aldıkları sitelerdeki trafiği kitleyerek geçici bir süreliğine sitenin erişilmez olması esasına dayanıyor.

ABD’de yayımlanan ‘Armenian Weekly’ haftalık gazetesi, 27 Ocak’ta kısa bir süreliğine Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesine erişiminin engellendiğini yazdı. Gazete, resmi olarak doğrulanamasa da bazı kaynaklara göre bunun Anonymous saldırısı olduğunu belirtti.

Paylaşım sitelerinin gayrı meşru gerekçelerle kapatılmasına da karşı çıkan Anonymous, sistemlerini Wikileaks'e yapılan bağışlara kapatan PayPal, MasterCard ve Visa şirketlerine de online saldırılar düzenlemişti.(vE)

Etiketler

Anonymous