Malatya’da mutabakat sağlandı

Ermeni mezarlığındaki yapının, Malatya Belediyesi ekiplerince yıkılması üzerine Malatya’ya gelerek Valilik’te ve Belediye’de temaslarda bulunan MalatyaHAYDer yönetim kurulu, görüşmelerin ardından yıkılan yapıların Belediye tarafından yeniden yapılması yönünde Belediye’yle mutabakata vardıklarını duyurdu.

MalatyaHAYDer yönetim kurulunun, yaptıkları basın açıklamasında yıkılan binaların Malatya Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmesi yönünde mutabık kalındığı belirtildi.

Yerel, ulusal ve uluslararası basında yankı uyandıran yıkımın ardından MalatyaHAYDer Yönetim Kurulu, konuyla ilgili mülki amirlerle görüşmelerde bulundu.

Bu görüşmeler sonucunda bir basın açıklamasıyla Malatya Belediyesi’nin, yıktığı üç birimi de yeniden, aynı şekilde yaparak en kısa sürede teslim edeceği konusunda söz verdiğini bildirdi. Basın açıklaması şöyle:

“Malatya Ermeni Mezarlığında yapımı son aşamaya gelen son dua yeri ve bekçi evi, 2 Şubat 2012 Perşembe günü Malatya Belediyesi ekipleri tarafından yıkılmıştı.

Bu olay üzerine, inşaatın yapımını yürüten MalatyaHAYDer (Malatya Ermenileri Derneği) Yönetim Kurulu Heyeti ile Malatya Valisi ve Malatya Belediye Başkanı arasında yapılan görüşmeler neticesinde, söz konusu binaların, Malatya Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmesinde mutabık kalınmıştır.

İnşaatın projesi ve kontrolü tarafımızdan yapılacaktır. Malatya Belediyesi yetkilileri, yapıları anahtar teslimi olarak çok kısa bir sürede cemaatimizin kullanımına sunacaklarını beyan etmişlerdir.

Ermeni toplumunda ve Türkiye kamuoyunda büyük bir infial yaratan yıkımın, yerel yöneticilerimiz tarafından telafi edileceğine inancımız tamdır. Bu sayede, daha önce planladığımız gibi bu yılın yaz aylarında, dünyanın dört bir köşesine dağılmış Ermenilerin, Malatya'da hemşerileriyle birlikte geçmişlerine dua edebilecekleri günü gerçek kılacağımıza inanıyoruz.

Ayrıca son günlerde oluşan bilgi kirliliğinin de giderilmesi gerekmektedir.

MalatyaHAYDer yöneticilerinin Malatya’da yaptıkları ziyaretlerde; Valimiz Sayın Ulvi Saran’a ve KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu’na yaptıkları ziyaretlerin odağında bilgilendirme, sosyal ve nezaket amaçları dışında sadece tamiri söz konusu Kiliseler ve Kervansaray; Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır ve yardımcılarına yaptıkları ziyaretlerin odağında ise bilgilendirme, sosyal ve nezaket amaçları dışında sadece Malatya Ermeni mezarlığı bulunmaktadır.

Malatya Ermenileri Derneği Yönetim Kurulu”