Esad yeni Anayasa yapacağını söylüyor

Şam’da Suriye lideri Beşşar Esad’la görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Esad’ın Suriye’de artan şiddeti durduracağına dair garanti verdiğini ve yakında anayasa için referandum tarihini açıklayacağını söyledi. Humus kentinde devam eden şiddet olaylarında dün 95 kişi daha yaşamını yitirdi. BM Suriye tasarını Rusya ve Çin veto etmişlerdi.

Şam'da rejim yanlılarınca karşılanan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la görüştü. Görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Lavrov, Suriye ve Rusya'nın Arap Birliği planına dayalı çözüme hazır olduklarını ifade etti.

Esad anayasa yapacak

Rusya Dışişleri Bakanı, Esad'ın 'Suriye'deki şiddeti sona erdirme sözü verdiğini' ve Anayasa için tarih açıklayacağını belirtti.

Görüşmenin, Rusya ve Çin'in 4 Şubat'ta BM Güvenlik Konseyi'ne sundukları karar tasarısını veto etmelerinin hemen ardından olması, buluşmanın önemini artırırken, Lavrov dün yaptığı açıklamada, Suriye ziyaretlerinin beklenmeden karar tasarısının oylanmak üzere Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesini sert şekilde eleştirmişti.

Rusya ve Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin gündemine gelen ve Esad'ın görevi bırakmasını talep eden karar tasarısını birlikte reddetmişti. Lavrov, adını vermediği dış güçlerin Suriye'de rejimi değiştirmek istediğini ancak bunun Suriye'deki kurbanların sayısını artırmaktan başka bir şeye yaramayacağın iddia etmişti.

Humus'ta şiddet sürüyor

Öte yandan Humus kentinde şiddet olayları devam ediyor. Suriyeli muhaliflerin verdiği bilgiye göre Suriye ordusu bu sabah Humus'u yeniden vurmaya başladı. Askerlerin Humus'un bir kilometre içine kadar girmiş olduğunu belirten muhalifler, dünkü saldırılarda 95 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Ban ki Mun'dan 'şiddete son ver' çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun da dördüncü gününe giren ve şiddetin devam ettiği Humus kentindeki saldırılarla ilgili kentte şiddetin son bulması için Devlet Başkanı Beşşar Esad’a çağrıda bulundu.

AB ülkeleri büyükelçilerini geri çağırıyor

Fransa, Şam'daki Büyükelçisi Eric Chevallier'yi, ''Şam yönetiminin Suriye halkı üzerinde uyguladığı baskınını artması üzerine kötüleşen durum üzerine istişarelerde bulunmak üzere Fransa'nın Suriye'deki Büyükelçisini merkeze çağırdığını'' söyledi.'

AB ülkelerinden İngiltere ve İtalya da Şam'daki büyükelçilerini geri çekeceklerini daha önce açıklamıştı.(vE)

 

Etiketler

Lavrov