ABD: 'Suriyeli muhalifleri silahlandırmayı düşünmüyoruz'

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriyeli muhalifleri silahlandırmayı düşünmediklerini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland Suriye'nin şu anda ihtiyacı olan şeyin daha fazla silah olmadığını dile getirdi. Cumhuriyetçi Senatör McCain, ABD'nin Suriye muhalefetini silahlandırmayı düşünmesi gerektiğini öne sürmüştü.

Beyaz Saray, ABD'nin Suriye'deki muhalif grupları silahlandırmayı düşünmediğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde konuyla ilgili sorular üzerine, ''Şu anda böyle bir adım atmayı düşünmüyoruz'' dedi. 

Suriye halına insani yardım

Carney, ABD yönetimi içerisinde halihazırdaki istişarelerin, ABD'nin Suriye halkına nasıl insani yardım sağlayabileceği üzerine odaklandığını belirtti. ABD ve müttefiklerinin şu ana kadar Suriye konusunda attığı adımları savunan Carney, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimi üzerindeki baskıların işe yaradığını kaydetti. Carney, ''Bunun nihayetinde, Esad'ın şiddeti terk etmesi, vahşeti sona erdirmesi ve Suriye halkının desteklediği değişime imkan tanımasıyla sonuçlanması gerekiyor'' ifadesini kullandı.

McCain: Muhalefeti silahlandırmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland da günlük basın brifinginde, Suriye konusunda masadan hiçbir seçeneği kaldırmadıklarını belirtmekle birlikte, şu anda yapılması gerekenin Suriye'ye daha fazla silah sokmak olduğunu düşünmediklerini söyledi. ABD Senatosu'ndaki etkili isimlerden biri olan Cumhuriyetçi Senatör John McCain'in de aralarında olduğu bazı Kongre üyeleri, ABD'nin Suriye muhalefetini silahlandırmayı düşünmesi gerektiği şeklinde açıklamalar yapmıştı.(vE)

(A.A/WASHINGTON)

 

Etiketler

McCain Nuland Carney