Holokost değil jenosit

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın Holokost teriminin Ermeni Soykırımı anlamında kullanılamayacağına ilişkin sözlerine yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, “Holokost tabiri başka trajediler için kullanılamaz. Başka olayların ya da kıyımların Holokost olarak nitelendirilmesini kabul etmiyoruz” sözlerine Yerevan’dan yanıt geldi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, İsrailli mevkidaşı Lieberman’ı kelime oyunu yapmakla suçladı.

PanArmenian internet sitesinin haberine göre, Nalbandyan, “Holokost” tabirinin hiçbir zaman “Ermeni soykırımı” için kullanılmadığını belirterek, “Raphael Lemkin, ‘soykırım’ sözcüğünü ilk kullandığında Medz Yeghern’e gönderme yapıyordu. Bu terim daha sonra uluslararası kurumlar tarafından kullanılmaya başlandı” dedi.

Kudüs Holokost ve Soykırım Enstitüsü Direktörü Israel Charny’nin, İsrail kamuoyuna kelimelerle oynamayı bırakıp “Ermeni soykırımı”nı tanıma çağrısı yapan sözlerini hatırlatmak istediğini belirten Nalbandyan, “Eminim Charny siyasi çıkar peşinde koşmuyordu. İsrail’de herkes şunu bilmeli: Charny hem Holokost hem de soykırım kelimelerinin anlamını biliyordu” diye konuştu.