Anonymous CIA'yı çökertti

Hacktivist grubu Anonymous, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının sitesine yönelik yaptığı bir operasyonda siteyi bir süre erişime kapadı. Daha önceden ABD ve Türkiye devletlerine Ermeni Soykırımını tanımaları yönünde uyarıda bulunmuştu. Anonymous ayrıca İsrail'i de Filistin ve İran konusunda uyardı.

Bilgiye erişim ile ifade özgürlüğü savunucusu siber aktivist grup Anonymous, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) sitesini çökerttiğini açıkladı.

Anonymous, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, Amerikan özel kuvvetlerinin bir düşmanı öldürdükten sonra kullandığı ‘tango down’ (düşmanı etkisiz hale getirdik) terimini kullanarak, “CIA Tango down” yazdı. CIA’nın sitesine 10 Şubat akşamı birkaç saat ulaşmanın mümkün olmadığı kaydedildi. Bu arada bir CIA sözcüsü, konuyu incelediklerini açıkladı.

 Türkiye ve ABD’yi uyarmıştı

Anonymous, geçen ay Türkiye ve ABD hükümetlerine Ermeni Soykırımı’nı tanımaları çağrısı yapmış aksi halde resmi sitelere saldırı düzenleyeceğini bildirmişti. YouTube üzerinden yayınladıkları 25 Ocak tarihli; ‘Operation Armenian Genocide’ (Ermeni Soykırımı Operasyonu) adlı videoda, “1915’te Türkler milyonlarca Ermeni’yi öldürdü. Şimdi bu eylemlerinizin bedelini ödemek zorundasınız. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 2 milyon insan Türkler tarafından öldürüldü ve siz hâlâ soykırım işlendiğini inkâr ediyorsunuz. Fransa’ya karşı protestolarınız işe yaramayacak. Fransa yüzlerce tarihçinin desteklediği yasa tasarısını kabul edecek. Avrupa Birliği’ne katılamadınız ve asla da katılamayacaksınız. Bu size bir uyarıdır. Soykırımı tanıyana kadar Türk hükümetinin internet sitelerini hedef almaya başlıyoruz” denilmişti.

İsrail'in asıl amacı küçük bir zümrenin rahatı

Anonymous, geçtiğimiz hafta içinde YouTube'de yayınladığı bir başka videoda da İsrail'i uyarmıştı. Siber aktivist kolektif, İsrail'i 'insanlığa karşı suç işlemek' ve 'Filistin halkına kötü davranmakla' suçluyor ve İran'a karşı olası askeri müdahalesine karşı çıkıyor. İsrail'in başlattığı yalan kampanyasıyla egemen bir ülkeye askeri saldırı hazırlığına zemin hazırladığını belirtiyor.

Anonymous yayınladığı videoda şu görüşlere yer vermişti: 'Medya manipülasyonu ve siyasi rüşvet yöntemleriyle birçok kişinin sempatisini kazandınız. Demokratik olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama bu gerçeklikten çok uzak bir iddia. Sizin asıl amacınız, küçük bir zümrenin rahatının bozulmaması için büyük bir çoğunluğun özgürlüğünü elinden almanız.'

Bu uyarının ardında İsrail'e karşı yapacakları operasyonun 3 aşamadan oluşacağını bildiren Anonymous ilk adımda İsrail'in internetteki sayfalarına saldırılar düzenleneceği ve İsrail'in 'internetten silineceği' bilgisini verdi.

 

 

 

 

Etiketler

Anonymous CIA